Jak to vidí Ivan Hoffman - 28. listopadu
Pokud vám uniklo pondělní Jak to vidí s komentátorem Ivanem Hoffmanem, nabízíme přepis (needitovaný a neautorizovaný) jeho úvah.
Vladimír KROC, moderátor
--------------------
Příjemný poslech vám přeje Vladimír Kroc. Je pondělí, a tak si budeme v pořadu Jak to vidí povídat s Ivanem Hoffmanem, komentátorem Deníku a spolupracovníkem Českého rozhlasu. Přeji dobrý den do Zlína.
Ivan HOFFMAN, spolupracovník Českého rozhlasu, komentátor listu Deník
--------------------
Já přeji hezký den do Prahy a všude, kde nás poslouchají posluchači.
Vladimír KROC, moderátor
--------------------
Česká měna na konci týdne prolomila úroveň 26 korun za euro. Dostala se tak na nejslabší úroveň od roku 2010, tedy od června. Ivane, jaká je to zpráva?
Ivan HOFFMAN, spolupracovník Českého rozhlasu, komentátor listu Deník
--------------------
No, tak obyčejně se vždycky řekne, že to je dobrá zpráva pro exportéry, kteří více vydělají na vývozech budou více konkurence schopni a že to špatná zpráva naopak pro dovozce, neboť věci, které kupujeme, budou tím pádem dražší. Koruna během krátké doby oslabila o 2 koruny a my už vidíme, že máme naftu, která se skoro nedá koupit a já jsem zvědav, co bude, co budou dělat prodejci pohonných hmot, když koruna padne na nějakých 30 korun. Protože i to někteří analytici vůbec nevylučují. Prostě nikdo neví, co se s tou korunou bude dít. To znamená nikdo ani neví, jestli na těch kurzech vydělá nebo prodělá. Jsme v podstatě všichni v takovém napětí, co asi bude, ale nikdo to asi přesně neví.
Vladimír KROC, moderátor
--------------------
Tak ještě k těm cenám ropy. Zatímco kvůli obavám z dluhové krize v Evropě začala zlevňovat severomořská ropa Brent, ta americká naopak mírně zdražila zase kvůli napětí v Íránu. Já vím, že nejsi ekonom, ale má to smysl pro obyčejného člověka vůbec tyto pohyby nějak sledovat?
Ivan HOFFMAN, spolupracovník Českého rozhlasu, komentátor listu Deník
--------------------
No, my stále slyšíme o tom, že o tom, co se děje, rozhodují trhy a když se hovoří o trzích, tak slyšíme o tom, že mají nějaké očekávání, a nebo, že trhy mají nějaké obavy, a nebo, že trhy jsou nervózní, nebo trhy jsou optimistické, ale my si zatím těžko můžeme něco konkrétního představit. To hlavní co víme je, že v takových těch debatách o tom, jestli je výhodné být součástí eurozóny a nebo jestli je lepší mít naší vlastní českou korunu, tak zjišťujeme, že to vyjde v podstatě docela nastejno. Protože ve chvíli, kdy euro padá vůči dolaru, tak by teoreticky, kdyby koruna byla nějakou nezávislou měnou, tak by naopak mohla posilovat proti euru, ale ve chvíli, když slábne euro, tak ještě vůči euru slábne koruna. Z toho vidíme, že vlastně my jsme součástí jednoho regionu, který prostě z pohledu trhu je buďto odepsaný a nebo nadějný a ve chvíli, kdy bude padat euro tak, nebo eurozóna, tak my společně s ní, to znamená ta koruna nás před ničím neochrání, naopak ukazuje se, že ve chvíli, kdy je v ohrožení celý trh, na který my dovážíme, teda vyvážíme, tak tehdy prostě samozřejmě ta naše malá ekonomika je ještě ohroženější, než ty velké. To znamená ta koruna se ještě dále propadá. Podstatné na tom pro mě je, že bychom neměli hovořit o české koruně, ale měli bychom hovořit o cizí koruně, protože její kurz vůbec nejsme schopni ovlivnit, ani jako občané, ani jako vláda, ani jako centrální banka, jsme doopravdy pouze statisté.
Vladimír KROC, moderátor
--------------------
Když se teď dívám do servisu České tiskové kanceláře, tak před chviličkou přišla zpráva z Tokia, tedy z burzy, že tam zahájily akcie růstem. Mluvíme o euru, tak to zpevnilo, a to prý proto, že Mezinárodní měnový fond chystá masivní pomoc Itálii, ale zároveň přišla zpráva, že Mezinárodní měnový fond popřel, že by jednal s Itálií o finanční pomoci. Čert, aby se v tom vyznal.
Ivan HOFFMAN, spolupracovník Českého rozhlasu, komentátor listu Deník
--------------------
No, v tom se nikdo nevyzná, ale mě na tom zajímá to, že dodatečně pokaždé se najde nějaký chytrák, který nám to všechno perfektně vysvětlí, ale protože to nejsou schopni předvídat předem, tak já nevěřím ani smyslu těch dodatečných vysvětlení. Doopravdy čeká se na to, až doopravdy dojde k nějakému velkému průšvihu a ten může, k tomu může dojít z různých, já nevím, důvodů. Na tom globálním trhu je všechno propojené a nikdo z toho nevyjde dobře, ale zvláštní je, že už teď, když se ví, že to prostě všechno nabírá velmi špatný směr, neslyšíme úvahy o tom, jak by vlastně měl vypadat ten systém měnový, nebo jak by měla vypadat ta finanční architektura, že vlastně je spousta ekonomů, kteří by teď právě měli přicházet se zajímavými myšlenkami, jak to celé udělat, aby prostě celý ten proces byl pod kontrolou, aby svět nebyl ovládán hrstkou spekulantů, ale aby peníze odpovídaly tomu, jakou mají hodnotu, aby byly něčím kryté, aby prostě za nima byla nějaká práce, zboží, abychom prostě se v tom nějak mohli všichni vyznat a aby nebyly zvlášť peníze, které jsou vymyšlené, takové ty virtuální a ty doopravdické, které máme v peněžence. Teď bych myslel si, že prostě tohle to je výzva pro lidi, kteří se zabývají ekonomikou, aby přišli s nějakým originálním a nebo dobrým řešením, na kterém by se všichni shodli. Místo toho všichni uvažují, jak ten špatný systém co nejdéle zachránit, jak ho uchovat a ještě prostě v tom, zatímco padá, ještě pro sebe urvat prostě nějaké drobné. To mi přijde jako úplně trapné.
Vladimír KROC, moderátor
--------------------
Islamabád po útoku NATO, při kterém v sobotu nedopatřením zahynulo asi 24 pákistánských vojáků, nařídil přezkoumání veškeré spolupráce jednak s aliancí, ale i se Spojenými státy. Asi není divu, že před americkým konzulátem v Karáčí dav skandoval: Pryč s Amerikou. Takové spojenectví je zřejmě opravdu problematické. Na druhé straně ta situace v pákistánsko-afghánském pohraničí je velmi nepřehledná. Co si myslet o tom posledním incidentu?
Ivan HOFFMAN, spolupracovník Českého rozhlasu, komentátor listu Deník
--------------------
Ono se sice říká, že žádná kaše se nejí tak horká, jak se navaří a postupně, jak budou slábnout ty emoce, tak taky budou prostě zřejmě slábnout ty odmítavé reakce Pákistánců vůči Američanům, ale teď nemyslím těch běžných Pákistánců, ti už prostě mají Američanů plné zuby, dlouho dobu a prostě je nemají rádi, ale mám na mysli vlastně tu vrchnost, ty politiky, vojáky, kteří samozřejmě z toho spojení se Spojenými státy mají určité výhody, prostě tam proudí zbraně, technologie a vlastně ta určitá závislost a nebo nějaký takový vděk vůči Američanům tam vlastně z těchto vrstev určitě existuje. To znamená, že dříve nebo později se zřejmě ty zásobovací koridory do Afghánistánu opět otevřou, tak situace už jednou tady taková byla a v tom s bude opakovat, ale co je na tom podstatné je spíš ten neustále se zhoršující se obraz Spojených států ve světě, protože ukazuje se, že vlastně partnery jsou jim všude vesměs vlády, které prostě s nimi obchodují a které mají z toho spojenectví nějakou výhodu, ale ubývá takového toho přátelství, které by vůči Spojeným státům měli běžní lidé. A to všude možně po světě, kde Američané intervenují, pomáhají a tak dál. A to je zvláštní, protože u nás ještě stále existují generace, které vzpomínají na to, jak během světových válek, byli to právě Američané, kteří tím, že se vložili do těch konfliktů, tak vlastně pomáhali ochraňovat svobodu, demokracii proti různým rizikům a tuto image vlastně Amerika už dávno prohospodařila. To jsou vlastně vzpomínky pamětníků. Dnes je vlastně vnímána většinou ve světě běžnými lidmi, jako imperiální velmoc, která neválčí kvůli principům, ale pro peníze. A tenhle ten, tady ta změna atmosféry ta je nepříjemná, nejen pro svět, který dosud měl takový pocit, že kdyby něco, tak přijdou ti Američané a přece jenom je nějaké poslední zastání, nějaká poslední instance, kdo to vlastně zvrátí ve prospěch nějakého dobra. Problém je se samotnými Američany, kteří se ocitají v izolaci a svět je nemá rád. A tam vlastně musí dojít k té změně. Tam se prostě musí dostat k moci lidé, kteří přestanou na válkách vydělávat a pokud tohle Američané sami nedocílí, tak na to šeredně doplatí.
Vladimír KROC, moderátor
--------------------
Abychom ale byli fér, byl to útok Severoatlantické aliance. Generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen ten incident označil za tragický a neúmyslný. Ale my jsme členy NATO. Jak se k tomu postavit?
Ivan HOFFMAN, spolupracovník Českého rozhlasu, komentátor listu Deník
--------------------
No, tak tam samozřejmě na té intenzitě těch omluv je vidět, jak je situace vážná. Tam se omlouvali všichni. Americká ministryně zahraničí, ministr obrany, šéf Aliance, to, že vlastně tam zaútočila spojenecká letadla, alianční letadla vlastně na spojence, na lidi, kteří jim pomáhají vlastně v tom boji s terorem, tak to je na tom to úplně nejhorší, protože my jsme teda jako vtaženi do konfliktu, ze kterého nic nemáme, ze kterého, do kterého vlastně jsme šli kvůli možná nějakým společným ideálům, že je potřeba právě ochraňovat nějaké principy a hodnoty, ale vlastně, kdo tomu u nás věří? Kdo tomu věří v těch zemích Severoatlantické aliance, že tam doopravdy máme nějaké poslání? Ten obraz ve veřejném mínění se strašně zhoršuje. Těch lidí, kteří říkají, to není náš problém, to není naše válka, tam ani nemůžeme být užiteční, koneckonců tam nás ani nechtějí, tak těch stále přibývá a ti politici to neberou na vědomí. A jak dlouho lze jít proti veřejnému mínění, bez toho, že by prostě byli schopni ho přesvědčit a nebo vysvětlit, proč se to našim jménem děje, tak to si nejsem moc jist. Ale věčně to možné není.
Vladimír KROC, moderátor
--------------------
Některé události se v politice dějí nápadně rychle. V pondělí oznámil předseda pražské ODS Boris Šťastný ukončení koalice na pražském magistrátu s ČSSD a tehdy se mluvilo možném konci primátora Bohuslava Svobody. Jenomže ten druhý den ráno uzavřel novou koalici s TOP 09, ještě dřív než do hry mohl vstoupit právě Boris Šťastný. No a ten sice proklamuje podporu Svobodovi, ale na druhé straně koaliční smlouvu s TOP 09 dost kritizuje. Jak tomu rozumí Ivan Hoffman?
Ivan HOFFMAN, spolupracovník Českého rozhlasu, komentátor listu Deník
--------------------
No, já bych se možná zeptal nejprve, ty jsi v Praze, tak tomu rozumíš ty prostě, protože já čtu, že 50 % Pražanů si počká, co z toho bude, to je takový nějakým poslední průzkum ...
Vladimír KROC, moderátor
--------------------
Tady je možná, Ivane, dobře říci, že my se o tom bavíme na této frekvenci proto, že to není čistě jenom pražská záležitost, samozřejmě ...
Ivan HOFFMAN, spolupracovník Českého rozhlasu, komentátor listu Deník
--------------------
Je to tak, ano.
Vladimír KROC, moderátor
--------------------
... může říci, koho to ve Zlíně nebo Ostravě, či Plzni zajímá, ale myslím si, že tak jednoduché to není.
Ivan HOFFMAN, spolupracovník Českého rozhlasu, komentátor listu Deník
--------------------
No, ta koalice ODS a TOP 09 je pro Prahu logická. Musíme si připomenout, že v Praze doopravdy se volí středopravě, a to odjakživa. A to, že ODS v loňských volbách nevyhrála poprvé na té komunální úrovni v Praze, to bylo dáno tím, že se voliči na ODS rozzlobili, ale ty hlasy nedávali levici, oni je dali jiné a nebo možná dokonce z jejich pohledu ještě pravicovější straně, a to TOP 09, to znamená, že teď by vlastně měla být s touto koalicí spokojenost. To je logická koalice pro Prahu, tak se to musí říct. Ovšem to, co slyšíme z těch prvních vyjádření různých volebních lídrů a tak dále, četl jsem rozhovor s volebním lídrem TOP 09 bankéřem Tůmou, tak to je to, že to, co opozice kritizovala, to vlastně zůstane, všechny ty špatné smlouvy, kvůli kterým prostě se vykřikovalo, tak teď se ukazuje najednou, že prý nejde zrušit, ani za ně nikdo neponese odpovědnost, to znamená, že zřejmě to bude velmi podobná vláda, jako byla mezi ODS a ČSSD, tak bude teď ODS-TOP 09 a žádná nějaká dramatická změna zřejmě nenastane. A já jsem zvědav, jak na toto zareagují voliči, protože ono už těch zklamání volebních bylo tolik, že nevím, nevím, jakou protestní volbu můžou zvolit příště.
Vladimír KROC, moderátor
--------------------
Zastupitelé ČSSD končí zřejmě v dozorčích radách městských firem. Ale tady se naskýtá otázka, proč vůbec mají brát členové dozorčích rad tak vysoké odměny? Když se podíváš do Lidových novin, tak ty uvádějí příklady v Pražské teplárenské je to více než čtvrt milionu, v pražských službách 377 tisíc, v Pražské plynárenské 672 tisíce. Co si o tom myslíš?
Ivan HOFFMAN, spolupracovník Českého rozhlasu, komentátor listu Deník
--------------------
No, to je právě to, že do politiky se dneska vstupuje přesně právě kvůli těmto odměnám, kvůli různým benefitům, kvůli kontaktům, které politici navazují s tím hospodářským prostředím, ze kterých mají prostě nějaké svoje provize, výhody, kontakty, které jim zůstanou, třeba když odejdou z té politiky,tak za to, co udělali dobrého pro byznys, tak zase byznys se jim odmění. A proto se dneska dělá politika. A ve skutečnosti se ale, a to je, přitom se ale politici tváří, že něco dělají pro lidi, pro Pražany, no ale to se jim vůbec nedá věřit. To samozřejmě z toho důvodu se dneska už do politiky nevstupuje, ale to je tragédie, protože volič si volí zastupitele, který má hájit jeho zájmy a ten jakmile je zvolen, tak potom hájí zájmy své a spřátelených obchodníků, byznysmenů, průmyslníků, to taky prostě je věc, která prostě už je vidět, jo, už je to strašně vidět, protože ti politici nejenže, že se takto chovají, ale oni ještě u toho mlaskají a to je to nejhorší, jo, prostě ten nevkus je strašně zřejmý a já si myslím, že jim to voliči dříve nebo později spočítají.
Vladimír KROC, moderátor
--------------------
No dobře, ale když do politiky potom vstoupí člověk, jak Andrej Babiš, který se počítá mezi nejbohatší u nás, tak ten právě argumentuje tím, že nepotřebuje žádné klientelistické vztahy, že on do politiky nevstupuje z těchto zjištných důvodů a ačkoliv to zpočátku popíral, tak teď už otevřeně řekl, že chce vyhrát volby 2014. Jak to vidíš?
Ivan HOFFMAN, spolupracovník Českého rozhlasu, komentátor listu Deník
--------------------
No, on tam vstupuje z čirého rozmaru, jo, prostě co by ještě dělal, je prostě hezký den, peněz má tolik, že už neví, co s nima, tak ještě udělá něco takového, aby prostě měl nějaký životní pocit, tak tak to může být, to je jedna věc. Druhá věc, že vůbec nevíme, jestli mu doopravdy nejde o nějaký byznys nebo nějaké klientelistické vazby a tak dál, to on říká, že ne, ale kdo to ví. A potom poslední věc je, že doopravdy bylo by dobré, kdyby stále častěji se zabývali správou věcí veřejných lidé, kteří jsou schopni přemýšlet o společnosti, to znamená sociologové, dejme tomu, psychologové, kteří rozumí lidské duši trochu, ale ne ekonomové, kteří prostě rozumí jenom penězům. Vždyť prostě všechno nelze založit jenom na penězích a ta politika právě proto je špatná, že stále je tam jenom to, má dáti-dal. Jakmile přistoupíme na to, že jsou to ekonomové, kteří mají řídit svět, tak potom ten svět bude vždy bezduchý, vždycky bude jenom v nějakých číslech. To znamená mně se nelíbí to, že se neptáme na názory lidí, kteří lépe rozumí duši člověka, duši společnosti.
Vladimír KROC, moderátor
--------------------
Ředitel pražské městské policie Vladimír Kotrouš je ve vazbě. Má jít právě o přijímání úplatku. Zatím o moc víc nevíme. Jak naložit zase s takovouto informací?
Ivan HOFFMAN, spolupracovník Českého rozhlasu, komentátor listu Deník
--------------------
Ta zpráva není o tom, že se někdo nechal uplatit, ta zpráva je o tom, že se někdo nechal chytit. Já, vždycky u těchto zpráv si říkám, že asi morálku doopravdy nelze ve společnosti založit na kontrole, nebo na dozoru. Morálka je myslitelná jenom jako postoj, jako životní postoj, když člověk upřednostňuje správné před výnosným. Tak to prostě vždycky bylo, tak to je a prostě už Nice říkal, že není-li Bůh, vše je dovoleno. A tady to vypadá, že pro, tito lidé nemají nic nad sebou, ani žádný mravní zákon v sobě a tím pádem výhodné je prostě zbohatnout a to je tím pádem i pro ně správné. Já, když vidím, že prostě je chycen to, kdo má prostě zaručovat ten dozor, tak v tom vidím beznaděj vlastně toho spoléhání na to, že morálku ve společnosti zajistí policie. Tak ta ji doopravdy nezajistí, tady na tomto případě to dobře vidíme. A já jsem zvědav, prostě jsou samozřejmě prokáží, protože my bychom měli brát v úvahu nějakou presumpci neviny, ale ve chvíli, když si pro vrchního strážníka přijde nějaká zásahová jednotka, tak to už asi se z toho nevykroutí. K tomu už asi musí být nějaký důvod.
Vladimír KROC, moderátor
--------------------
Tou dnešní pondělní významnou osobností je komentátor Ivan Hoffman, který sedí ve Zlíně, ve studiu Českého rozhlasu. Vlak s německým vyhořelým jaderným palivem, jehož návrat z Francie zdržely protesty odpůrců jaderné energetiky, dnes ráno dorazil do svého cíle v severoněmeckém Gorlebenu. Čím si, Ivane, vysvětluješ tak houževnatý odpor demonstrantů, když se Německo pro budoucnost už zřeklo jaderné energetiky?
Ivan HOFFMAN, spolupracovník Českého rozhlasu, komentátor listu Deník
--------------------
No, tak možná je to proto, že ti demonstranti cítí, že policisté, kteří vlastně jim brání v těch jejich protestech, jsou ve skutečnosti vnitřně na jejich straně. V tom Německu doopravdy je atmosféra tak vyhrocená proti jádru, proti atomové energii, lidé do té míry už nedůvěřují prostě tomuto zdroji energie a mají z něho takový strach, že vlastně i ti policajti říkají, no tak my proti nim teda zasahujeme, ale ve skutečnosti si myslíme to, co oni. Tak to může být jeden důvod. Pak další může být ten, že vlastně celá ta akce s tím vyhořelým palivem pomalu končí, tak vlastně, aby měli hezké zážitky ...
Vladimír KROC, moderátor
--------------------
Si to chtějí ještě užít.
Ivan HOFFMAN, spolupracovník Českého rozhlasu, komentátor listu Deník
--------------------
... ano, že si to chtějí užít, to mě taky napadá, psychologicky by to dávalo smysl, protože příště už si budou muset hledat nějakého jiného nepřítele a to se hledá velmi těžko a tenhle ten je takový doopravdy zřetelný, pěkný, překáže vlaku, to je něco, na to se hezky vzpomíná. Takže já mám pocit, že tam budou hrát hlavně tyto momenty roli, protože, máš přesně pravdu, že je to takové už skoro by člověk řekl kopání do mrtvoly, proč vlastně.
Vladimír KROC, moderátor
--------------------
Při tradičním zahájení vánočních trhů se zlevněným zboží o prodlouženém víkendu ve Spojených státech nakupovalo rekordních 226 milionů lidí. V jednom obchodu v Los Angeles byla sleva na elektroniku tak vysoká, že jistá třicetiletá žena si vymohla přednost ve frontě s použitím pepřového spreje. Zkrátka, předvánoční atmosféra už je tady, jak slyšíme.
Ivan HOFFMAN, spolupracovník Českého rozhlasu, komentátor listu Deník
--------------------
Já myslím, že to je jejich takový, taková jejich tradice, takový jejich folklór americký, že vlastně tento, toto zahájení těch trhů vlastně těmi velkými slevami, to je něco, na co se všichni hrozně těší, protože ta představa, že by vlastně až tolik ušetřili a tak, v tom to asi není. Tam jde spíš asi o ten adrenalinový zážitek.
Vladimír KROC, moderátor
--------------------
No tak 70% slevy ty by pohnuli, myslím, že i s našimi zákazníky.
Ivan HOFFMAN, spolupracovník Českého rozhlasu, komentátor listu Deník
--------------------
Určitě, u nás by se lidé ušlapali.
Vladimír KROC, moderátor
--------------------
Ta tak oni se ušlapávají i v těch Spojených státech, ale pořád se mluví o krizi a tady čteme, že Američané rekordně nakupují.
Ivan HOFFMAN, spolupracovník Českého rozhlasu, komentátor listu Deník
--------------------
No, tak oni samozřejmě rekordně nakupují, ale ta krize má více projevů. A jenom, nestojí to jenom na tom, jestli prostě lidi mají peníze na nákupy, spíš jde o to, že ta krize se projevuje na ztrátě pracovních míst, na zpomalování hospodářství, na nervózních vztazích mezi zaměstnanci, zaměstnavateli a těm je těch efektů víc. Pokaždé, když někdo říká: Jaká krize, vždyť já prostě vidím před Lidlem, jak mají lidé plné ty košíky nákupní, tak to by ještě musel vidět, kolikrát je mají plné, jo, jestli každý den, nebo jenom dvakrát za měsíc, když dostanou sociální dávky a tak dál. To jsou takové levné argumenty, které nevnímají skutečnou podstatu toho, co se v té společnosti děje, ale jdou jenom po povrchu. Oni taky vlastně ve chvíli, když někdo říká, že lidé mají plné košíky, tak jaká krize, tak tím nic nevypovídá o společnosti, ale jenom nám tím naznačuje, že sám tomu vůbec nerozumí. To je náš ministr financí například.
Vladimír KROC, moderátor
--------------------
Abychom se rozloučili nějak hezky. Jak velkým úspěchem je zápis Jízdy králů na seznam světového nehmotného kulturního dědictví UNESCO, co to jižní Moravě přinese?
Ivan HOFFMAN, spolupracovník Českého rozhlasu, komentátor listu Deník
--------------------
No, tak to je velká věc. Já jsem tu Jízdu králů viděl, a to je neuvěřitelně příjemné tím, že ti mladí lidé, kteří prostě jezdí na těch koních a obklopují celá ta družina toho mladého krále s tou růží v ústech, tak oni si to doopravdy užívají, oni z toho mají obrovskou radost, hrozně je to baví. A tady se ukazuje, že vlastně možná taková ta renesance folklóru a nebo jeho setrvačnost, je takovou zdařilou reakcí na globalizaci. V tom není žádný protest, v tom není žádná, nikdo nenosí transparenty, nikdo nikoho neuráží a lidé prostě se drží svého, z takového nějakého lokálního patriotismu a mají z toho radost stejnou, jaká z toho byla před 100, před 150 lety, i kdysi dávno. To se mi hrozně líbí. A já mám pocit, že tudy je cesta, prostě zachovávat to, co je pěkné.
Vladimír KROC, moderátor
--------------------
Na jedné straně je tu potřeba právě se, dejme tomu, vracet k těm kořenům, jestli tomu správně rozumím, ale na straně druhé se mluvilo, pokud jsem to správně zaznamenal, o tom, že před několika desetiletími se odehrávaly Jízdy králů v mnoha místech Moravy, ale teď už jsou to místa tuším jenom tři, nebo čtyři.
Ivan HOFFMAN, spolupracovník Českého rozhlasu, komentátor listu Deník
--------------------
Určitě. Tak ale ten podstatný je ten Vlčnov. Já mám pocit, že tam je to nej, ta tradice taková nej, největší a tam to doopravdy všichni tím žijí, dlouho se na to připravují a pak si to teda doopravdy umějí užít, jak se dneska říká. A v tom Vlčnově i říkají, že vlastně se ta tradice obnovuje těch lidí, který se do toho zapojují, přibývá a vůbec poslední tři roky údajně všude na Moravě vzrůstá zájem o folklór, znovu prostě se lidé věnují výrobě těch krojů. A taky jsou lidé, kteří jsou ochotni si je obléct. A to je na tom nejpodstatnější. Že si nepřipadají trapně, ale jsou na sebe hrdi.
Vladimír KROC, moderátor
--------------------
A není tady riziko, že se celé věci díky UNESCU ujme turistický byznys a zničí to málo, co zbylo z Jízdy králů?
Ivan HOFFMAN, spolupracovník Českého rozhlasu, komentátor listu Deník
--------------------
Těžko říct. Tak to se stává i indiánům v Jižní Americe, že tam prostě se na ně chodí dívat američtí turisté a taky prostě se těch zvyků drží. Já myslím, že to nějak přežijeme ten turistický zájem.
Vladimír KROC, moderátor
--------------------
Takže, ale je to jednoznačně dobrá zpráva, která přišla z Bali? Myslím to, ten zápis do UNESCO?
Ivan HOFFMAN, spolupracovník Českého rozhlasu, komentátor listu Deník
--------------------
Určitě, určitě.
Vladimír KROC, moderátor
--------------------
To byl pro dnešek Ivan Hoffman, komentátor Deníku a spolupracovník Českého rozhlasu. Děkuju. Přeju krásný týden a věřím, že bude zase o čem za týden povídat.
Ivan HOFFMAN, spolupracovník Českého rozhlasu, komentátor listu Deník
--------------------
Naštěstí a bohužel ano.
Vladimír KROC, moderátor
--------------------
Na shledanou.
Ivan HOFFMAN, spolupracovník Českého rozhlasu, komentátor listu Deník
--------------------
Přeji hezký den.
Vladimír KROC, moderátor
--------------------
Zítra bude v pořadu Jak to vidí Ivan Kraus. Vladimír Kroc vám děkuje za pozornost, přeje dobrý poslech dalších pořadů. Na shledanou.
Autorizovaným dodavatelem doslovných elektronických přepisů pořadů Českého rozhlasu je NEWTON Media, s.r.o. Texty neprocházejí korekturou.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.