Jak podpořit naše zdraví

21. listopad 2013
Rada pro tento den

Různé byliny nám pomáhají udržovat naše zdraví. Vybrali rady, jak využívat hálky a houbu březovník obecný.

Hálky jsou nápadně chlupaté kulovité útvary, které můžeme spatřit na keřích šípkových i jiných planých růží. V těchto hálkách žijí larvy cizopasného hmyzu žlabatky růžové (Diplolepsis rosae) a vyskytují se především na jihu republiky V přírodě je sbíráme na čistých nezamořených místech co nejdál od silnic a lidských sídel.

Svými silnými antibiotickými účinky hálky pomáhají posilovat imunitu proti chřipce, pomáhají i při pásovém oparu a proti různým zánětům v těle. Nejlepší účinky má z hálek připravená lihová tinktura. Hálky podrtíme a na 1 díl drtě dáme 5 dílů 60% lihu, tinkturu necháme 1 měsíc vyluhovat, poté ji scedíme a pro zvýšení účinku přidáme na 250 ml tinktury 1 čajovou lžičku medu.

Březovník obecný (Piptoporus betulinus) je léčivá dřevokazná houba, která hojně roste na poškozených břízách. Užíváme prášek z mladých bílých plodnic nebo z nich připravenou lihovou tinkturu. Březovník pomáhá při žaludečních a dvanáctníkových vředech a při rakovině žaludku. Nověji byly v této houbě objeveny fermenty, které urychlují metabolismus tuků a zabraňují přibývání na váze.

Fermentový výluh připravíme následovně: čerstvý mladý březovník nalámeme a podrtíme na malé kousky. Asi 50 g drtě dáme do termosky, obsah zalijeme 1 litrem vody teplé asi 50 °C a necháme jej přes noc odstát. Výluh pijeme 2x denně ráno a večer. Choroš nemůžeme zalévat horkou vodou, protože ta by v něm obsažené fermenty mohla zničit. Fermentový výluh z březovníku zlepšuje štěpení tuků a ostatních složek potravy, podporuje tak hubnutí a zabraňuje opětnému přibývání na váze.

Další informace najdete v internetovém Receptáři na webu www.iReceptar.cz

Spustit audio