Jak nevychovat mamánky a zvládnout odchod dětí z domu? Mluvte o tom už od jejich 15, radí psycholog

27. březen 2017

Hůř odchody dětí snášejí matky. Odchod dětí by měly pojmout jako čas na plnění vlastních snů.

„Je to součást života a rodiče si na to musí zvyknout,“ říká psycholožka Ivana Dlouhá. Doba, kdy byste měli začít mluvit o odchodu dítěte, je kolem jeho 15 let. V tomto věku se dítě vzdaluje svým vzděláváním a rodičům vzniká volnější doba. Právě tehdy by měli začít znovu hledat společné zájmy.


Větší emoce prožívají mámy, které se s příchodem dítěte vzdávají kariéry a svých zájmů. Otcové se musí víc snažit rodinu uživit, a tak jsou pořád v zaměstnání.Ivana Dlouhá, psycholožka

Pozor na výčitky

„Myslete na to, že vás dítě brzy opravdu opustí. Pozor ale na výčitky. Není to od něj žádná zrada a rozhodně mu to nevyčítejte.“ Období prázdnoty by nemělo trvat víc než tři měsíce, uklidňuje psycholožka. „Pokud to pokračuje a rodiče se uzavřou do sebe a nekomunikují, měli by vyhledat odbornou pomoc.“

Existuje spousta seminářů a dalších akcí, které vám pomohou najít nové přátele. Rozhodně v tom totiž nejste sami. Najdou se ale i rodiče, kteří se naopak těší, že konečně budou mít čas zase sami na sebe a na své zájmy.

Co na to odborník?

„Paní uvažuje opravdu racionálně, je pyšná, že své dítě postavila do života tak, jak měla, a připravila ho k životu,“ komentuje Ivana Dlouhá. Její smutek je prý na místě, odchází něco, pro co žila hodně let. Ale dítě tady zůstává, jen se váš vztah změnil. „Už nejste rodiče, kteří dítěti říkají, co má a nemá dělat. Teď jste v rovině partnerské a měli byste být jen takoví ti poradci někde vzadu.“

Odchod dětí z domova
autoři: lup , Jiří Holoubek
Spustit audio

Související