Jak jedli slavní? Werich připravoval hostům ryby, Burian měl machra na polévky

6. únor 2017
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Vlasta Burian na dobové filmové fotografii ke snímku Ducháček to zařídí (1937), určeno do kin

Zapomeňte na Magdalenu Dobromilu Rettigovou! Víte třeba, kdo do naší kuchyně zavedl přesné množství, teplotu a časy?

„Zabijačky budí dojem, že je česká kuchyně nezdravá. Ve skutečnosti to tak není. Je vyvážená. Ale musí se umět připravovat a správným způsobem konzumovat,“ tvrdí Hugo Schreiber, spoluautor obsáhlé publikace Chvála české kuchyně.

Česká majolka

V jeho Bibli české gastronomie (jak zní podtitul knihy) se třeba dozvíte, že formování české kuchyně začalo v renesanci. O české národní kuchyni se ale dá mluvit až od 19. století. Inspirací jí bylo Německo, Slovensko a taky Francie. „Majonézu nebo bešamel máme právě z francouzské kuchyně.“

Matematický řád receptů

Klasickou českou kuchyni ovlivnily osobnosti jako Marie Sandtnerová, která jako první vnesla do receptů matematický řád. „To znamená čas, teplotu a váhy.“ V modernější době to byl třeba Jaromír Trejbal, který vařil pro slavného krále komiků Vlastu Buriana.

Hugo Schreiber kniha

Kuchař pana Buriana

„Burian pořádal večerní společnosti a k tomu potřeboval vynikajícího kuchaře. Vybral si Trejbala, který uměl francouzskou kuchyni a zapsal se do té české, protože se snažil, aby byla odlehčená.“ Jeho specialitou byly polévky, které se naučil právě ve Francii, stejně jako jídla z mořských plodů.

Rybář Werich

K vyhlášeným kuchařům patřil i Jan Paukert, který „vynalezl“ chlebíčky. Hoteliér Šroubek měl své zvláštní dodavatele, ať už se jednalo o kvalitní pivo nebo víno. Jan Werich byl zase velkým znalcem kuchyně a specializoval se na ryby, které sám osobně chytal a připravoval.

Hugo Schreiber
autoři: Jitka Novotná , eh
Spustit audio