Jak jedli slavní? Werich připravoval hostům ryby, Burian měl machra na polévky
Zapomeňte na Magdalenu Dobromilu Rettigovou! Víte třeba, kdo do naší kuchyně zavedl přesné množství, teplotu a časy?
„Zabijačky budí dojem, že je česká kuchyně nezdravá. Ve skutečnosti to tak není. Je vyvážená. Ale musí se umět připravovat a správným způsobem konzumovat,“ tvrdí Hugo Schreiber, spoluautor obsáhlé publikace Chvála české kuchyně.
Česká majolka
V jeho Bibli české gastronomie (jak zní podtitul knihy) se třeba dozvíte, že formování české kuchyně začalo v renesanci. O české národní kuchyni se ale dá mluvit až od 19. století. Inspirací jí bylo Německo, Slovensko a taky Francie. „Majonézu nebo bešamel máme právě z francouzské kuchyně.“
Matematický řád receptů
Klasickou českou kuchyni ovlivnily osobnosti jako Marie Sandtnerová, která jako první vnesla do receptů matematický řád. „To znamená čas, teplotu a váhy.“ V modernější době to byl třeba Jaromír Trejbal, který vařil pro slavného krále komiků Vlastu Buriana.
Kuchař pana Buriana
„Burian pořádal večerní společnosti a k tomu potřeboval vynikajícího kuchaře. Vybral si Trejbala, který uměl francouzskou kuchyni a zapsal se do té české, protože se snažil, aby byla odlehčená.“ Jeho specialitou byly polévky, které se naučil právě ve Francii, stejně jako jídla z mořských plodů.
Rybář Werich
K vyhlášeným kuchařům patřil i Jan Paukert, který „vynalezl“ chlebíčky. Hoteliér Šroubek měl své zvláštní dodavatele, ať už se jednalo o kvalitní pivo nebo víno. Jan Werich byl zase velkým znalcem kuchyně a specializoval se na ryby, které sám osobně chytal a připravoval.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.