Jak jedli slavní? Werich připravoval hostům ryby, Burian měl machra na polévky

Host: Hugo Schreiber, spoluautor knihy Chvála české kuchyně. Jak jedli slavní? Werich připravoval hostům ryby, Burian měl machra na polévky. Moderuje Jitka Novotná.
Zapomeňte na Magdalenu Dobromilu Rettigovou! Víte třeba, kdo do naší kuchyně zavedl přesné množství, teplotu a časy?
„Zabijačky budí dojem, že je česká kuchyně nezdravá. Ve skutečnosti to tak není. Je vyvážená. Ale musí se umět připravovat a správným způsobem konzumovat,“ tvrdí Hugo Schreiber, spoluautor obsáhlé publikace Chvála české kuchyně.
Česká majolka
V jeho Bibli české gastronomie (jak zní podtitul knihy) se třeba dozvíte, že formování české kuchyně začalo v renesanci. O české národní kuchyni se ale dá mluvit až od 19. století. Inspirací jí bylo Německo, Slovensko a taky Francie. „Majonézu nebo bešamel máme právě z francouzské kuchyně.“
Matematický řád receptů
Klasickou českou kuchyni ovlivnily osobnosti jako Marie Sandtnerová, která jako první vnesla do receptů matematický řád. „To znamená čas, teplotu a váhy.“ V modernější době to byl třeba Jaromír Trejbal, který vařil pro slavného krále komiků Vlastu Buriana.
Kuchař pana Buriana
„Burian pořádal večerní společnosti a k tomu potřeboval vynikajícího kuchaře. Vybral si Trejbala, který uměl francouzskou kuchyni a zapsal se do té české, protože se snažil, aby byla odlehčená.“ Jeho specialitou byly polévky, které se naučil právě ve Francii, stejně jako jídla z mořských plodů.
Rybář Werich
K vyhlášeným kuchařům patřil i Jan Paukert, který „vynalezl“ chlebíčky. Hoteliér Šroubek měl své zvláštní dodavatele, ať už se jednalo o kvalitní pivo nebo víno. Jan Werich byl zase velkým znalcem kuchyně a specializoval se na ryby, které sám osobně chytal a připravoval.
Související
-
Dějiny kuchyně: Prvorepublikový poslanecký gábl?
Třeboňský kapr v rosolu s majonézou nebo Burianova bomba. Nahlédněte do meziválečného VIP menu z jedinečné sbírky Romana Vaňka.
-
Jak se změnila kuchyně od dob 1. republiky? Masaryk večeřel buchty a kuře bylo luxus, míní historik
Stravovací návyky mají obecně velkou setrvačnost. Přesto se česká kuchyně od dob 1. republiky v mnohém proměnila. Co jedli naši předci? A byla jejich strava zdravější?
-
Lahůdkářství U Lipperta. Zdejší chlebíčky se zapojily do odboje
Víte, kam chodila mlsat pražská honorace a kde pořádal Vlasta Burian své slavné chlebíčkové hostiny? Josef Lippert otevřel své lahůdkářství v Praze 29. března 1892.
Nejposlouchanější
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.