Ivo Mathé: Populární vlnu retro opravdu rád nemám
V pubertě mu zemřeli rodiče, výchovu tak převzala babička. Směřovala ho k zájmu o medicínu a sport. Nakonec byl třeba ředitelem České televize. Začínal tam jako produkční veleúspěšného seriálu Nemocnice na kraji města. Taky si ho kolegové prý za to až neuvěřitelně vážili. Předtím ale studoval ekonomii a základy managementu, které taky zužitkoval.
Bývalý ředitel České televize nemá rád dnes tolik populární vlnu retro. „Nerad vzpomínám na tu těžkou dobu, která se dnes líčí jako něco milého a zábavného,“ říká. Sám ale vlastně stál u zrodu seriálu Nemocnice na kraji města, která je dnes považována za vlajkovou loď retra.
V roce 1968 nastoupil na FAMU, která bývala ostrůvkem svobody i díky zahraničním studentům. „Stále tam doutnala jakási opozice,“ vzpomíná. Už za studií byl asistentem produkce v televizi, potom produkční a po revoluci šéfproducent uměleckých pořadů. Nakonec tady usedl i na šéfovské křeslo. Pracoval i jako kancléř prezidenta Václava Havla nebo byl rektorem AMU.
Související
-
Jan Jirák: Televize nahradila krb a spojovala rodinu. Dnes sedíme v koutě s vlastním přístrojem
Po desítkách let se rituální role televize oslabuje. Čím to je?
-
S věkem se u mne dostavilo určité osvobození, připouští Marcela Augustová
Už řadu let moderuje nejprestižnější zpravodajské pořady ČT. Její jméno mají diváci neodmyslitelně spojené s profesionalitou, krásnou češtinou a také se sportovním účesem.
-
Václav Moravec: Politici mi před vysíláním čím dál častěji vyhrožují
Uvažoval o dráze lékaře nebo učitele. Stal se z něj jeden z nejrespektovanějších moderátorů. Jeho Otázky se vysílají už 15 let. Co se děje ve studiu, když se kamery vypnou?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.