Ivo Mathé: Populární vlnu retro opravdu rád nemám
V pubertě mu zemřeli rodiče, výchovu tak převzala babička. Směřovala ho k zájmu o medicínu a sport. Nakonec byl třeba ředitelem České televize.
Ivo Mathé začínal jako produkční veleúspěšného seriálu Nemocnice na kraji města. Taky si ho kolegové prý za to až neuvěřitelně vážili. Předtím ale studoval ekonomii a základy managementu, které taky zužitkoval. „Po ztrátě rodičů mě zachránil sport a touha něco dělat,“ říká muž, kterého vychovala babička.
Retro nemusím
Bývalý ředitel České televize nemá rád dnes tolik populární vlnu retro. „Nerad vzpomínám na tu těžkou dobu, která se dnes líčí jako něco milého a zábavného,“ říká. Sám ale vlastně stál u zrodu seriálu Nemocnice na kraji města, která je dnes považována za vlajkovou loď retra.
V roce 1968 nastoupil na FAMU, která bývala ostrůvkem svobody i díky zahraničním studentům. „Stále tam doutnala jakási opozice,“ vzpomíná. Už za studií byl asistentem produkce v televizi, potom produkční a po revoluci šéfproducent uměleckých pořadů. Nakonec tady usedl i na šéfovské křeslo. Pracoval i jako kancléř prezidenta Václava Havla nebo byl rektorem AMU.
Související
-
Jan Jirák: Televize nahradila krb a spojovala rodinu. Dnes sedíme v koutě s vlastním přístrojem
Po desítkách let se rituální role televize oslabuje. Čím to je?
-
S věkem se u mne dostavilo určité osvobození, připouští Marcela Augustová
Už řadu let moderuje nejprestižnější zpravodajské pořady ČT. Její jméno mají diváci neodmyslitelně spojené s profesionalitou, krásnou češtinou a také se sportovním účesem.
-
Václav Moravec: Politici mi před vysíláním čím dál častěji vyhrožují
Uvažoval o dráze lékaře nebo učitele. Stal se z něj jeden z nejrespektovanějších moderátorů. Jeho Otázky se vysílají už 15 let. Co se děje ve studiu, když se kamery vypnou?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.