Ivan Hoffman: Rozvolňování? Ztratili jsme pud sebezáchovy. Protože ani premiérovi nejde o lidské životy
„Náš premiér se zásadně vyhýbá střetu,“ míní komentátor v pořadu Jak to vidí... na Dvojce. „Rozvolnění už jednou mělo katastrofální důsledky. Ale už o nich nemluvíme. Už jsme si zvykli, že tady umíráme.“ Všechny další díly pořadu Zity Senkové najdete na webu Dvojky a v aplikaci mujRozhlas.
V Maďarsku se o víkendu otevřely zahrádky restaurací a barů. V Itálii začne dnes další fáze rozvolňování. Náš systém PES nahradilo šest balíčků opatření a čekáme na rozvolnění.
Čtěte také
„My rozvolňujeme, snažíme se nějakým způsobem začít znovu žít, ale děje se tak v zemi, která má nejvyšší počet mrtvých na sto tisíc obyvatel,“ připomíná smutně v pořadu Jak to vidí... komentátor Ivan Hoffman.
Může za to premiér
„Mám pocit, že jsme otrnuli. Že jsme úplně ztratili elementární cit, možná dokonce i pud sebezáchovy. A celé to vzniklo tím, že máme premiéra, který se zásadně vyhýbá střetu. Já už si toho všímám delší dobu. Když se do něj pustí opozice, tak se okamžitě dobývá do otevřených dveří.“
„Ta taktika samozřejmě marketingově funguje dobře. Protože je doopravdy těžké soupeřit s někým, kdo řekne: Když chcete, tak dobře. Ale je diskutabilní, jaký je z toho společenský užitek,“ uvažuje host Zity Senkové na Dvojce.
Kdy se někoho zastal?
„Já nepamatuju premiéra, který by se tak snadno a ochotně zbavoval ministrů, na které si stěžuje opozice nebo novináři. Já si nevzpomínám, kdy se Andrej Babiš nějakého takového pronásledovaného ministra zastal a riskoval tím negativní publicitu. To prostě není člověk do této doby, který by byl rázný, drsný a šlo mu o lidské životy.“
„Když opozice řekla, že nás tady terorizuje, že je tady nesvoboda, tak říkal: No, dobře, v pořádku, jak chcete. Rozvolnil situaci a mělo to katastrofální důsledky. Ale my už o nich nemluvíme. Už jsme si prostě zvykli, že tady umíráme. Mně se to teda veskrze nelíbí.“
Nejsme jenom čísla
„Já jsem na internetu našel stránku Nejsme jenom čísla, kde je na úvod číslo obětí na černé ploše a pak fotografie a texty pozůstalých. Když jsem si tou stránkou listoval, najednou jsem si uvědomil, že vidím úplně jiný obraz společnosti, ve kterém žijeme.“
„Vidím tam jiné svědectví o lidech, lidských citech, o tom, co je důležité, než jaký obraz si člověk utváří z mediálního provozu, který se soustřeďuje na skandály, senzace, šmírování, předvádění celebrit... To je tak lidská stránka, tak silná, že to člověku trochu pozmění pohled na to, co tady řešíme.“
Další témata rozhovoru: kauza Vrbětice a projev prezidenta; předčasné volby; rozvolňování opatření.
Související
-
Ivan Hoffman: V krizi není premiér-manažer na škodu
Česká vláda se chystá prodloužit zákaz volného pohybu osob a zpřísnit ochranná opatření. „Vláda působí jako spolupracující tým,“ hodnotí Ivan Hoffman.
-
Koronavirus je slabý podnět na to, aby lidé změnili své chování, myslí si psycholog Jeroným Klimeš
Umíme dobře hrát Potěmkinovu vesnici. Navenek říkáme A, za vesnicí B. V české kotlině je to úspěšná strategie, přiznává psycholog Jeroným Klimeš.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.