Ivan Hoffman: Přesvědčivý politik jde s kůží na trh. Pěkné plakáty volby nevyhrají
Opoziční ODS a KDU-ČSL mají za sebou klíčové sjezdy. Křeslo předsedy ODS obhájil Petr Fiala, novým šéfem lidovců se stal Marian Jurečka. Jak by měly strany změnit strategii, aby uspěly ve volbách?
Marian Jurečka slibuje vrátit KDU-ČSL popularitu z dob Josefa Luxe. Co mají společného? Původ v zemědělském prostředí, důraz na rodinu a schopnost hovořit k voličům jejich jazykem, shrnuje ve stručnosti komentátor Ivan Hoffman.
Otevření na všechny strany
„Lidovci měli už za první republiky heslo, že důležité je být u toho. Být tam, kde se rozhoduje. A podle toho vypadal i jejich koaliční potenciál. Vždy byli otevření na různé strany. Byli schopní spolupracovat s kýmkoli.“
„I po roce 1989 se dostali do mnoha vlád,“ popisuje Hoffman vlastnost, která bude podle něj typická i pro Jurečkovu KDU-ČSL. Deklarované křesťanské hodnoty by se v ní měly projevit v silném sociálním cítění a konzervativních postojích.
Naděje na politický restart se rýsuje i před ODS se staronovým přesedou Petrem Fialou. „Varovným signálem na kongresu ODS ale pro mne bylo, že se zabývali personálními otázkami. A když došlo na jednání o programu, už chtěli všichni domů.“
Cesta k voličům je kontaktní kampaň
Ostrý politický start roku 2020 ukazuje, že politici berou volby vážně a uvědomují si, že o voliče musí začít usilovat. „Pokud chce někdo dnes v politice uspět, je nezbytné osobní nasazení a schopnost jít mezi lidi. Povídat si s nimi. Vést kontaktní kampaň a přesvědčit je.“
Čtěte také
„Je to důležitější než mít dobrou reklamní kampaň, pěkné plakáty a volební spoty.“ Hoffman přitom vzpomíná na působení Jaroslava Kubery, který k tomuto vyzýval své spolupracovníky na sjezdu ODS těsně předtím, než náhle zemřel.
On sám vedl kontaktní kampaň celý svůj politický život a byl v ní mimořádně úspěšný. „Politik je přesvědčivý tehdy, když jde s kůží na trh a mluví s lidmi. Ne když čeká, že mu přízeň přinese nějaké logo.“
Další témata rozhovoru: návrat Strany zelených; vzpomínka na Jaroslava Kuberu; víkendový hackathon a potíže ČR s budováním infrastruktury.
Související
-
Pavel Kosatík: Po Kuberovi zůstávalo dobré dílo. V názorech byl věrný sám sobě
Výrazný, konzistentní, pozitivní. Takový byl podle politiků i komentátorů zesnulý předseda Senátu Jaroslav Kubera. Reakce lidí na jeho úmrtí potěšily i Pavla Kosatíka.
-
Jan Kubáček: Strategie Andreje Babiše pro příští měsíce? Protahovat, protahovat, protahovat
Pro Andreje Babiše byl začátek adventu nebývale horký. Politolog Kubáček podobný scénář očekával. Je před námi ještě minimálně půl roku tuhého pozičního boje, myslí si.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.