Vladimíra Dvořáková: ODS naráží na skleněný strop. Strategie nakonec bude koalice s ANO

20. leden 2020

Na celorepublikovém kongresu ODS se staronovým předsedou potřetí stal Petr Fiala. Ve svém projevu zdůraznil ambice strany zvítězit v příštích volbách. Je to realistické?

Strategie Petra Fialy je správná s ohledem na pozici ODS, míní politoložka Vladimíra Dvořáková. Fiala zdůraznil pozitivní cíl zvítězit, což strana potřebovala slyšet, a její ideové zakotvení. Podle politoložky to v situaci, kdy moc ideových stran na scéně nefiguruje, může být výhoda.

Čtěte také

Otázka je, jaké voliče může ODS od hnutí ANO získat zpátky. Za Fialova vedení se strana sice odrazila ode dna, ale brzy narazí na strop. „Velká část pravicového spektra už je obsazena. Bude tedy záležet na tom, jakým způsobem budou schopni oslovit voliče.“

Koaliční potenciál ODS?

Neblahé dědictví Nečasovy vlády už by podle Dvořákové mohlo být u voličů pozapomenuto. ODS správně vsadila na optimistickou notu. Ale kdyby se jí podařilo ve volbách za dva roky uspět, s kým a za jakých podmínek by mohla sestavit vládu?

Potenciální koaliční partneři ODS jsou zároveň jejími hlavními rivaly v boji o pravicové voliče. Všechny tři strany (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) se přitom pohybují na hranici volitelnosti do Poslanecké sněmovny.

Přibližně 13 % voličů, které dohromady podle odhadů zastupují, bude ovšem ODS po volbách výrazně postrádat. „Mám pocit, že strategie nakonec bude vstoupit do koalice i s ANO,“ odhaduje Dvořáková.

„Ostatně viděli jsme teď, že na Praze 1 to nevadilo nikomu. Problém ale asi bude pan Babiš.“ Jenomže právě vymezování vůči současnému premiérovi je důvod, proč někteří voliči ODS podporují...

Novotný, Vondra a Udženija

Na kongresu ODS zaujal svým konfrontačním projevem řeporyjský starosta Pavel Novotný. Vladimíra Dvořáková jeho vystoupení nechce přeceňovat. „Nejsem si jistá, jestli to, že lidé znají pana Novotného, ODS zrovna prospívá nebo neprospívá. Zejména u nerozhodnutých voličů. Vzniká pocit, že všechno se točí kolem PR a jde pouze o snahu se zviditelnit.“

Čtěte také

Debaklem skončil kongres pro zastupitelku Prahy 2 a bývalou místopředsedkyni Alexandru Udženiju. I když neměla protikandidáta, nebyla do čela strany zvolena. Podle Dvořákové za tím může být její nevýrazné působení v rámci pražské ODS. Ta sice volby vyhrála, ale do vedení města se nedostala.

Do vedení ODS se naopak vrací politický matador Alexandr Vondra. „Hlásí se k Václavu Havlovi a může tím oslovit část voličů. Na druhou stranu si myslím, že i když o sobě říká ‚jsem havloid‘, jeho názory jsou trochu jinde, než byly ty Havlovy. Není například příliš proevropský a pozitivně hodnotí Donalda Trumpa,“ myslí si Dvořáková

Další témata rozhovoru: Jaká kritéria by měl splňovat kandidát na ombudsmana? A co vede Vladimira Putina k reformám politického systému?

Spustit audio

Související