Ivan Hoffman: Práce se musí lidem vyplatit. Jinak nepřekročíme začarovaný kruh a ekonomika neporoste
A právě to chtějí i odbory pod vedením předáka nového typu. Možná, že se odborům podaří znovu získat skoro dva miliony zaměstnanců, které před časem zastupovaly. Dnes je to totiž jen slabá čtvrtina.
„Odbory pod vedením Josefa Středuly dostaly úplně jiný nádech.“ Myslí si to komentátor Ivan Hoffman. Nový odborářský předák je podle něj totiž dobrý rétor, který umí komunikovat umírněně a hlavně není hrubý. „Je to vůdce moderního typu, tedy tak, jak má být. Navíc, je ročník 1967, takže není spojený s minulým režimem jako nejeden jeho předchůdce.“
Středula tak nemůže být podezírán ze snah o návrat starých poměrů. Odbory tak jeho ústy tvrdí, že je třeba ukončit éru levné pracovní síly a vzepřít se novodobému otrokářství. A za pravdu mu prý dávají i liberální ekonomové a analytici, protože jinak ekonomika dále neporoste.
Silná ekonomika a růst platů
Zaměstnavatelé dnes často lidem platí jen tolik, kolik musí a zaměstnanci jsou zase rádi, že dostanou aspoň to málo, než vůbec nic. „Ale když budou mít malé mzdy, tak nebudou nakupovat a nebude se víc ani vyrábět. Je to trochu začarovaný kruh, který nejde překročit jinak, než že lidé dostanou víc zaplaceno.“
Zaměstnanci podle komentátora přece musejí chtít, aby jejich práce byla více ceněna. Jen tak budou mít lepší perspektivu a šanci, že se jim pracovat vyplatí.
ČSSD není levice
Odbory až dosud doplácely na to, že jsou orientovány na ČSSD. „A sociální demokracii lidé mylně vnímají jako stranu levicovou. Přitom to je jednoznačně středová strana, která nikdy nepůjde proti systému. To, že je to levicová strana, je opravdu jen iluze. Na levicovou stranu pořád ještě čekáme. I to je úkol do budoucna.“
Ivan Hoffman, komentátorUprchlická krize? Asi se nemůžeme divit, co se děje, když některé státy zvolí vstřícnou rétoriku, podle které se o všechny migranty postarají. Pak se dá milion lidí do pohybu. A stejná země, která je pozvala, pak zas říká, že to nezvládne a hledá pomoc u dalších členských států EU.
Kam kráčí celá Evropa?
Otázka budoucnosti Evropy je ale spojena hlavně s vyřešením uprchlické krize. Podle Hoffmana je tady hodně názorů, které se ale liší podle toho, kde vidí příčiny vzniku krize. „Někdo v těch lidech vidí uprchlíky před teroristy a válkou, jiní zase hledají příčinu v tom, kdo tam války rozpoutal. Ale příčina a důsledek, se dnes už bude hledat těžko.“
Komentátor se nediví, proč prchají lidé ohrožení válkami. „Ale naprostá většina lidí, kteří směřují zejména do Německa, pochází z takzvaně bezpečných zemí, hlavně z Balkánu. O celém problému ale musíme diskutovat a jednat bez emocí. Jinak hrozí ještě větší problémy,“ dodává komentátor.
Jak vidí vyvěšení červených trenýrek na Hradě? Jak malé oslavy otevření tunelu Blanka? A má fotbalista Limberský místo hlavy mičudu? Poslechněte si ze záznamu v iRadiu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.