Holmes před Holmesem. A po něm... Příběhy slavných: Sherlock Holmes
Rozhovor dr. Watsona s majitelkou domu na Baker Street paní Hudsonovou. V hlavních rolích David Novotný a Natálie Drabiščáková.
„Mám tady telegram od Sherlocka Holmese. Zvláštní, nikdo neví, kde Holmes teď je, ale sám stihne posílat telegramy,“ řekne paní Hudsonová. Doktor Watson z telegramu čte: „Rakev přijde za soumraku. Opatrně s ní. Na víku bude mé jméno.“
V sedm hodin večer zazvoní u vchodových dveří dvě individua, ze kterých jde strach, a dovnitř vtáhnou rakev se jménem ještě žijícího Sherlocka Holmese. Ten se pak s nimi přivítá, jako by to byla běžná věc. Kdo je ale onen zkrvavený muž uvnitř? Poslechněte si v audiu.
Související
-
Čepice a dýmka? Největší mýty o Sherlockovi Holmesovi
Čepice se dvěma štítky a prohnutá dýmka. Kdo to je? „Jak prosté, milý Watsone,“ chtělo by se říct. Jenže to je asi největší mýtus, který se o Sherlockovi Holmesovi traduje.
-
V Sherlockově době Baker Street 221 neexistovala. Ani muzeum tam dnes nestojí. Je to past na turisty
Zjistil to už Karel Čapek. Dnes vás za nos pravděpodobně tahají i mapy Googlu. Podívejte se přímo do historické mapy Londýna z let 1893–1896.
-
První filmovou adaptaci Psa baskervillského natočil Čech. Jako Der Hund von Baskerville
Pes baskervillský byl taky prvním příběhem Sherlocka Holmese přeloženým do češtiny i první holmesovskou dramatizací. V čem tkví jeho kouzlo?
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.