Herečka a spisovatelka Monika Zoubková píše pro děti: Chci, aby z knížek šla hravost a laskavost
„S dětmi jsme si vyprávěli o strašidlech až z toho bylo povídání. Tak vznikly motivy, ze kterých je knížka Brok, Flek a strašidla,“ vzpomíná v Blízkých setkáních. Proč se nestala lékařkou, ale herečkou? Jak její rozhodnutí přijala rodina? Proč absolvovala kurz tvůrčího psaní? Je těžší psát první či druhou knihu? Jsou knihy uklidňujícím elementem? Je lepší čtení, nebo poslech audioknihy?
Monika Zoubková ráda psala už odmala a vedla si dokonce deník. Spouštěčem pro psaní dětských knížek pro ni byly vlastní děti.
„Bylo to kvůli nim. Byly také prvními kritiky a když se jim něco nezdálo, měly trefné připomínky, které jsem do knížky zapracovávala. Měly na ni velký vliv a já chtěla, by z ní šla hravost a otevírala dětem fantazii,“ vypráví Monika Zoubková.
Druhý titul Putování za minísky vzniklo až po čase. „Nechtěla jsem psát pokračování, ale pak jsem si řekla, že je to vlastně hezké a že je mi v tom dobře,“ vysvětluje herečka a autorka. „V knize je spousta postav s originálními jmény. Třeba paní Rajská, která je plná pohody. Bafíka vymyslela moje mladší dcera Stella. Chtěla jsem, aby z příběhů šla něha a laskavost, která k pohádkám patří,“ uzavírá v Blízkých setkáních.
Související
-
Člověk píše dětské knihy jinou částí mozku, říká Petra Dvořáková
Za knihu Proměněné sny získala Magnesii Literu. Oceňovaná je i její kniha pro děti Julie mezi slovy o rozpadu rodiny nebo kniha Já jsem hlad o osobní zkušenosti s anorexií.
-
Janek Ledecký jako básník. „Napsal jsem knihu veršů pro rodiče a děti,“ pochvaluje si zpěvák
Zpěvák toho má hodně za sebou a ještě víc před sebou. „Letos mi bude 60, oslavím 40 let na scéně a 30 roků sólově na scéně. Dělám zvláštní album.“
-
Když řeknete dítěti, co má číst, jako byste mu říkali, s kým má kamarádit, upozorňuje vědkyně
Jak otevřít dětem svět knih? „Nejdůležitější je, aby si dítě samo začalo zjišťovat a uvědomovat, co ho baví,“ radí držitelka ceny Neuron Anežka Kuzmičová.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.