Haubert

4. květen 2017

Příjmení Haubert vykládá Josef Beneš ze starého německého rodného jména Hugubeart neboli v češtině Hubert, které znamená „duchaplný“. Dnes nosí příjmení Haubert 161 osob. Pokud by měli nositelé tohoto příjmení prokazatelně doloženého francouzského předka jménem Haubert, jak tvrdí, pak by bylo možno uvažovat i o motivaci „někdo, kdo nosí nebo vyrábí drátěné košile“, tento výklad uvádí slovník francouzských příjmení Alberta Dauzata.

Použitá literatura:
J. Beneš, Německá příjmení u Čechů, Ústí nad Labem 1998, s. 269; M. Knappová, Jak se bude vaše dítě jmenovat?, Praha 2010, s. 187 (Hubert)

autor: Žaneta Dvořáková
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.