Hasič musí být tak trochu blázen, tvrdí Velitel roku Kareš
„Nejsou to jen plameny, ale i živelné pohromy nebo kočky na stromě. Když si zkrátka nevíte rady, zavoláte hasiče.“ Tak vidí práci kolegů Velitel roku 2018 David Kareš.
„Říkám, že hasič musí být tak trochu blázen a musí to být odevzdání se profesi,“ ujišťuje zástupce velitele Záchranného útvaru Hasičského záchranného sboru ČR plukovník David Kareš. Musí to tak být i přes obrovský pokrok v technologiích. „I když je sebelepší, bez člověka je to jen kus železa, který je k ničemu. Technologií člověka nenahradíte.“
Připouští, že jsou přesto velkým pomocníkem, jako před rokem v Thajsku při vyprošťování malých fotbalistů ze zatopené jeskyně. „Naším hlavním úkolem byl posouzení možnosti nasazení velkokapacitních čerpadel. Jsou ojedinělé v Evropě a asi i na světě. Naše největší čerpadlo je schopné odčerpat 1500 litrů za sekundu!“
„Nasadit ale nešly, přesto jsme byli schopni nabídnout sytém odčerpávání vody vůbec,“ vypráví a připomíná, že vyproštění se povedlo i bez toho s pomocí potápěčů. „Klobouk dolů před nimi,“ uzavírá celý příběh David Kareš.
Jak odpočívá a co je jeho velkým koníčkem? Jak si udržuje kondici? Vzpomíná si na svůj první zásah? S jakými pocity sledoval požár pařížské katedrály Notre Dame? Má hasičské sny? Co je jeho velkým přáním?
Související
-
„Jako hrdina jsem se necítil. Umírali tam lidé.“ Ředitel hasičů poprvé zasahoval v 16 letech
Hasič by měl především hasit. Ale likvidace požárů tvoří v současné době pouze 15 % jejich práce! Co tedy dělají? Odpovídá Drahoslav Ryba, generální ředitel Hasičsk...
-
Při první pomoci je důležité dbát na vlastní bezpečí, tvrdí záchranář Karel Štěpánek
Záchranáři jsou pomyslnými neviditelnými anděly. Pomáhají v nejdůležitějších chvílích, ale pak už se před dotyčnou osobou nikdy neobjeví. Jak probíhá práce záchraná...
-
Záchranáři. Napětí, hektické tempo, drama a skutečné silné příběhy v Dokuseriálu
Proč si tuto práci vybrali? Co je naplňuje? Jak zvládají stres a těžké případy, u nichž jsou téměř každý den? Jak se jim jejich práce promítla do osobního života?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.