„Jako hrdina jsem se necítil. Umírali tam lidé.“ Generální ředitel hasičů poprvé zasahoval v 16 letech

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy 03674499.jpeg

Hasič by měl především hasit. Ale likvidace požárů tvoří v současné době pouze 15 % jejich práce! Co tedy dělají? Odpovídá Drahoslav Ryba, generální ředitel Hasičského záchranného sboru.

„Zasahujeme více u dopravních nehod, povodní, popadaných stromů, únicích látek do vody či půdy. Prostě, odkud všichni utíkají, tam jdou hasiči,“ vysvětluje Drahoslav Ryba. Pomáhali dokonce policii v muničním skladu ve Vrběticích, kde jeden dělostřelecký granát uvízl na střeše.

„Byli jsme poučeni o enormním nebezpečí. My jsme zvyklí vysílat lidi rozkazem, nicméně v tomto případě jsme je nechtěli nutit. Obrovsky mě překvapili, protože všichni řekli, že tam půjdou i s nasazením vlastního života,“ říká s pýchou. Podle průzkumu hasičům plně důvěřuje 97 % občanů.

Chceme (znovu)zavést brannou výchovu

Když zrovna nezasahují, starají se o techniku, školí se, cvičí nebo i uklízí. Většinou totiž nemají uklízečky. Ve školách taky vysvětlují, jak se chovat při požáru nebo povodni. „My bychom si nejvíc přáli, aby byl zavedený samostatný předmět jako kdysi branná výchova. To se nám ale zatím nedaří.“

Drahoslav Ryba

Kdysi se hlídalo kolem trati, aby jiskra z lokomotivy nezapálila pole. „Dnes se ke spoustě opatření, která nebyla vždy špatná, vracíme,“ přiznává Ryba. Za vynikající a efektivní považuje hlavně spolupráci s dobrovolnými hasiči. Tohle propojení třeba v USA vůbec nefunguje.