Hana Podolská: Módní salon prvorepublikových dam vznikl díky prostořekosti jeho majitelky
Modelový a zakázkový dům Hany Podolské, který založila švadlena Johanna Vošahlíková, se stal symbolem českého prvorepublikového odívání. Její modely nosily filmové a divadelní herečky i dámy z diplomatických a politických kruhů... dokonce i manželka prezidenta Edvarda Beneše Hana.
Johanně se od dětství říkalo zkráceně Hana. Narodila se 16. května 1880. Otec, architekt a stavitel František Vošahlík, brzy zemřel, a rodina se ocitla bez prostředků. Matce nezbylo než otevřít si v Praze krupařský krám a dceru dát vyučit švadlenou.
S Hanou ale nebylo lehké pořízení. Měla svou hlavu, proříznutou pusu a ostrý jazyk. Jednou prý byla na svoji paní mistrovou drzá, a tak jí šéfka jednu pleskla přes prostořeká ústa. No a Hana, místo aby se zastyděla, či snad dokonce omluvila, si raději zařídila samostatnou živnost.
Řízení osudu
Z počátku se musela pořádně otáčet. Potřebovala nejen postavit na nohy vlastní podnikání, ale bylo nutné pomáhat matce živit zbytek rodiny. Naštěstí jí osud přihrál do cesty poměrně zámožného polského šlechtice – akademického malíře Viktora Podolského.
Díky jeho finanční pomoci si v roce 1908 na nároží ulic Vyšehradská a Na Hrobci otevřela malou dílnu s honosným názvem salon U Pěti králů. Dokonce si mohla dovolit zaměstnávat dvě švadleny.
Podolští
Úspěch na sebe nenechal dlouho čekat, a mladá paní Podolská se brzy přesunula do lukrativnějších prostor v centru Prahy, do domu na rohu Jungmannovy a Vodičkovy ulice. A tam to muselo být veliké! Podle vzpomínek zákaznic salon zdobila benátská zrcadla, růžový mramor, decentní osvětlení a všude bylo plno květin. Paní majitelka květiny milovala a aranžmá tvořila osobně.
V roce 1915 se Podolští přestěhovali do právě budovaného paláce Lucerna, kde ve čtvrtém patře obývali i luxusní byt. Krok za krokem se tak Podolská propracovávala k legendárnímu módnímu salonu s obrovským renomé, spoustou zaměstnanců, krejčovských pomocníků a učňů. S postupujícími lety se do práce zapojil nejen Viktor Podolský, ale i oba synové s manželkami.
Kdo byl dvorním fotografem Hany Podolské? Které dámy u ní šily? A jak její salon dopadl?
Související
-
Rosenbaum: Z malého salonu vybudoval elitní oděvní značku
Modely od Oldřicha Rosenbauma si za první republiky žádaly herečky, manželky diplomatů i podnikatelů. Lákaly je propracované detaily oděvů i jejich nápaditost.
-
Elite: Ze skromných poměrů vyrostl punčochářský gigant
S nadsázkou by se dalo říci, že počátky punčochářského průmyslu v České republice stojí na páru upletených punčoch ve Varnsdorfu.
-
Legendu české módy zničila totalita. Osudové ženy: Hana Podolská
Oblékala filmové hvězdy i první dámy. Její šaty se staly synonymem elegance a luxusu. Dbala na kvalitu, inspirovala se nejnovějšími pařížskými trendy. Za úspěch zaplatila.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.