Hana a její hvězda aneb Židé, kteří odmítli čekat na smrt

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Výřez z obrazu Arthura Szyka Samson v ghettu (1945)

Fascinující a strhující příběh Leo Brauna a talentované básnířky Hany Backové za druhé světové války. Pátrání Stanislava Motla poslouchejte do pondělí 12. října 2020.

Autor: Stanislav Motl
Dramaturgie: Bronislava Janečková
Zvukový mistr: Tomáš Gsölhofer
Premiéra: 14. 9. 2020

Často se o nich mluví pouze jako o bezbranných obětech. Sledujeme jejich osudy v transportech, při děsivých selekcích, v plynových komorách. Málo se už ale hovoří o tom, že Židé, kterým němečtí nacisté určili osud totálního vyhlazení, byli také bojovníky. 

Málo se už hovoří o velké armádě mužů, žen, často dětí, kteří nemínili čekat na to, až budou odvlečeni do vyhlazovacích táborů. Příběhů, kdy čeští Židé odmítli roli pasivních oběti holocaustu jsou tisíce. Většina z nich už zapadla do prachu zapomnění. Jako třeba příběh Leo Brauna a talentované básnířky Hany Backové...

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?