František Křižík. Tramvaj doplnil i světelnou fontánou

„Nikdy jsem neholdoval truňku, nikdy v životě jsem neměl opičku a vždycky jsem byl nejraději do deseti doma!“ To byl recept slavného vynálezce Františka Křižíka. Napsala Ilona Smejkalová.

František Křižík se narodil po pětadvaceti letech manželství a rodiče si syna hýčkali. Když pokračoval ve studii v Klatovech, přestěhovali se do jednopokojového pronájmu i oni. Pro nedostatek peněz nemohl ani složit maturitu. Naštěstí si na technice všimli jeho nadšení i talentu a přijali ho jako mimořádného posluchače ke studiu chemie. Stihl se i šťastně oženit se svou láskou z tanečních.

V ulicích Prahy se proháněl v elektromobilu

Na pařížské výstavě představil diferenciální obloukovou lampu a Pražanům předvedl tramvaj, kterou celou osvětlil a doplnil světelnou fontánou. Trať měla sice jen osm set metrů, ale stala se skutečnou senzací. Křižík byl také prvním člověkem, který se v pražských ulicích projížděl v elektromobilu vlastní konstrukce.

Na přelomu 19. a 20. století probíhal boj mezi využitím stejnosměrného a střídavého proudu. Křižík hájil stejnosměrný, jeho konkurent Emil Kolben proud střídavý. Zakázku získal Kolben a to byl také pomalý úpadek Křižíkova impéria. Zemřel 22. ledna 1941 ve Stádlci u Tábora. Bylo mu téměř 94 let a ještě tři dny před svou smrtí údajně diktoval opravy jednoho ze svých patentů.

Příběhy z kalendáře můžete poslouchat i v pondělí. Před sto lety byla uvedena divadelní hra, o které se psalo po celém světě. Skládá se ze tří písmen a autorem je spisovatel s iniciály K. Č.

V Příbězích z kalendáře si každý všední den po 12. hodině připomínáme osobnosti, objevy a události v důležitých, ale i málo známých nebo zábavných souvislostech.

Jak můžete poslouchat? Živě, zpětně na mobilu i z počítače

Živě v rádiu na Dvojce, od pondělí do pátku po poledních zprávách. Příběhy z kalendáře můžete poslouchat i zpětně na internetu, všechny díly jsou jako podcast ke stažení. Podcast najdete na webu Dvojky nebo na audioportálu mujRozhlas, který si můžete nainstalovat i jako aplikaci.    

Spustit audio

Související