Expert Handl: Německo musí zastavit imigrační přítok a věnovat se integraci. Chybí lidské kapacity

12. listopad 2024

Německo vyhlíží předčasné volby, po třech letech se totiž rozpadla vládní koalice. Jaké jsou příčiny i důsledky tohoto politického zemětřesení? A jak vnímají Němci pád Berlínské zdi po 35 letech? Na otázky odpovídá Vladimír Handl z Katedry německých a rakouských studií Univerzity Karlovy.

Vladimír Handl

„Rozpad vládní koalice se určitě dal čekat,“ říká host pořadu Jak to vidí…. „Koalice se neustále hádala, a to omezovalo její akceschopnost. Zároveň si tím zničila image,“ dodává.

„Já osobně jsem očekával, že se rozpadne už v červnu, kdy se jí nepodařilo udržet dohodu o rozpočtu. Olaf Scholz se očividně ještě snažil najít nějaký kompromis, ale teď to vybouchlo.“

Poslední kapka

Poslední kapkou bylo podle odborníka Vladimíra Handla vyjednávání mezi kancléřem Scholzem a ministrem financí Lindnerem, předsedou koaliční strany FDP.

Čtěte také

„Jejich jednání se věnovalo navýšení prostředků pro pomoc Ukrajině. Scholz chtěl, aby se otevřela cesta k rozpočtovému balíku, což by znamenalo větší zadlužení Německa,“ vysvětluje Handl.

„Naopak liberální strana FDP šla do politiky s tím, že chce snižovat zadlužení. Problémem není otázka podpory Ukrajiny. Prostředky, o které šlo, chtěl ale Lindner vzít ze stávajícího rozpočtu, tedy nenavyšovat.“

Protiklady se (ne)přitahují

Z průzkumu německé agentury Infratest dimap vychází koalice jako historicky nejméně oblíbená. Předčasné volby si podle výsledků přeje většina dotázaných.

„Na neúspěšnou koalici se díváme s kritikou, strany byly opravdu hodně rozdílné. Problém je, že i další koalice bude velice rozdílná,“ přemýšlí expert. „Opět se budou muset spojit konzervativní a liberální pravicové strany s levicovými a zase se bude opakovat něco podobného, snad ale stabilnějšího.“

„O důvěru kancléř požádá v parlamentu zřejmě okolo 18. prosince. Důvěru nedostane, takže bude do 21 dnů rozpuštěn parlament. Následně do 60 dnů musí proběhnout volby. Momentální odhad termínu předčasných voleb je tedy polovina února,“ dodává.

Nepřipravený Olaf Scholz?

Čtěte také

„Současný kancléř Scholz byl zvolen právě proto, že se příliš neliší v kultuře a vystupování od své předchůdkyně Merkelové. Má chladnou hlavu, vynikající paměť a je to racionální, schopný a inteligentní politik,“ popisuje odborník.

„Je to člověk, který je schopen vytvářet kompromisy a realizovat běžnou každodenní agendu. Bohužel jeho problém byl ten, že vstoupil do vlády v době, kdy žádná běžná agenda nefungovala. Začala válka a energetická krize, končila pandemie, probíhá klimatická krize. Na tuto nenormální dobu připraven nebyl,“ dodává.

Otázka imigrace

„Imigrační zátěž je na Německo obrovská, obzvlášť na komunální úrovni,“ popisuje Handl. „Určitým způsobem se integrace v části společnosti daří, samozřejmě ale neustále narůstají problémy v místech, kde je to naopak.“

„Německo musí zastavit momentální přítok, aby se mohlo věnovat integraci,“ upozorňuje a zároveň dodává, že si je země vědomá, jak obrovské peníze to stát stojí.

„Na integraci Německo už má postupy, ale ne kapacity. Peníze nakonec ani nejsou hlavní problém, tím jsou lidské kapacity. Chybí vyučující němčiny, zdravotní personál... To je problém, který nevyřeší další rozpočtová položka,“ ukončuje Vladimír Handl.

autoři: Zita Senková , kat
Spustit audio

Související