Emil Hácha. Udělal osudovou chybu. Stal se státním prezidentem protektorátu Čechy a Morava
V nově založené Československé republice se stal prezidentem Nejvyššího správního soudu. Emil Hácha miloval sport, umění a rychlá auta. Jeho profesní i manželský život byl bez poskvrny. Pak ale udělal osudovou chybu: po Mnichovské dohodě se nechal zvolit prezidentem tehdy již Česko-Slovenska. 15. března 1939 jej Hitler s Göringem v Berlíně přinutili podepsat žádost o „ochranu“ Velkoněmeckou říší a Hácha se stal státním prezidentem protektorátu Čechy a Morava.
Zpočátku se snažil s Němci vyjednávat, ale Reinhard Heyrich z něj brzy učinil poslušnou loutku nacistů. Měsíc po osvobození zemřel ve vězeňské nemocnici na Pankráci, čímž se vyhnul soudu. Smutný konec smutného muže...
Související
-
Emil Hácha – v hodině dvanácté. Dokument o jednom tragickém lidském osudu
Je ve smutném šestiletém období Protektorátu Čechy a Morava něco, co jednoduše a výstižně charakterizuje osudy mnoha lidí? Ano – je to příběh prezidenta Emila Háchy.
-
Eduard Stehlík: Háchovi nedocházelo, že jde jednat s gangstery
Připomínáme si 80 let od okupace nacistickým Německem a vzniku Protektorátu Čechy a Morava. Jak přijala československá armáda příjezd okupační armády a rozkaz nebojovat?
-
Protektorát Čechy a Morava. Jedna z nejstrašnějších kapitol československých dějin
Píše se 14. březen 1939. Adolf Hitler završuje své plány na obsazení Československa.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...
Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka


Lidský faktor
Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová