Protektorát Čechy a Morava. Jedna z nejstrašnějších kapitol československých dějin

Píše se 14. březen 1939. Adolf Hitler završuje své plány na obsazení Československa. Přijatelné podmínky se prezidentu Háchovi v Berlíně dojednat nepodařilo.

Pod nátlakem ze strany třetí říše se 14. března 1939 osamostatnilo Slovensko. Prezident právě rozpadlého Česko-Slovenska Emil Hácha odjel vlakem do Berlína s nadějí, že s Hitlerem dojedná přijatelné podmínky nového uspořádání.

Namísto toho byl nemocný Hácha donucen k podpisu pod prohlášení, že vkládá „osud českého národa a země v důvěře do rukou vůdce Německé říše“. Začala se psát jedna z nejstrašnějších kapitol československých dějin zvaná protektorát Čechy a Morava.

V Příbězích z kalendáře si každý všední den po 12. hodině připomínáme osobnosti, objevy a události v důležitých, ale i málo známých nebo zábavných souvislostech.

Jak můžete poslouchat? Živě, zpětně na mobilu i z počítače

Živě v rádiu na Dvojce, od pondělí do pátku po poledních zprávách. Příběhy z kalendáře můžete poslouchat i zpětně na internetu, všechny díly jsou jako podcast ke stažení. Podcast najdete na webu Dvojky nebo na audioportálu mujRozhlas, který si můžete nainstalovat i jako aplikaci.    

autoři: Jan Kovařík , Tereza Stýblová , Pavel Jurda
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.