Ekonomická analytička Jana Klímová: Jak moc nás ve skutečnosti ovlivní Putinův dekret omezující vývoz ropy?

29. prosinec 2022

„Neumíme zpracovávat jinou ropu než tu ruskou,“ říká v pořadu Jak to vidí… ekonomická analytička. Co pro nás nový Putinův dekret tedy znamená? Jak moc Česko pokročilo ve snížení své závislosti na dodávkách energie z Ruska? A budou se ceny energií, byť zastropované, dále promítat do cen služeb a zboží? V audiozáznamu rozhovoru se ještě rozebírá téma dvouciferné inflace: Jak moc z hodnoty peněz ubrala? Proč se tu vůbec objevila? A poroste ještě v příštím roce? Poslechněte si.

Nový dekret ruského prezidenta Vladimira Putina zakazuje od února 2023 dodávat ropu, benzin a naftu do zemí uplatňujících tzv. cenový strop na ruskou ropu. Podle české vlády ale tento dekret Česko neohrozí.

Zákaz se totiž nevztahuje na ropu dodávanou třeba ropovodem Družba do Česka. „Ano. My jsme si vyjednali výjimku,“ vysvětluje v pořadu Jak to vidí… ekonomická analytička Jana Klímová.

Umíme zpracovat jen ruskou ropu

„My totiž jako země uprostřed kontinentu nemáme přístup k moři. Nemůže k nám připlout tanker na objednávku. A proto musíme neustále řešit dopravní cesty. Pokud bychom úplně vypnuli potrubí, tak to samozřejmě na přechodnou dobu nějaký problém bude.“

„Naše infrastruktura zpracování ropy a její distribuce po Česku je zkrátka uzpůsobená na ruskou ropu. Tuzemská rafinérie zatím není schopná zpracovávat čistě jinou ropu než tu ruskou. Je schopná zpracovávat maximálně třeba různé směsi s ruskou ropou. Rusko má totiž jiné složení ropy.“

Plynu bere z Ruska jen procenta

Jak moc vůbec Česko pokročilo ve snížení své závislosti na ruských dodávkách energií? „Česko udělalo obrovský krok,“ hodnotí Klímová. „Ještě na začátku války na Ukrajině asi 98 % dodávek plynu mělo ruský původ. Nyní jsou to řádově jenom procenta. I když je velice těžké říct přesný podíl.“

„Česká republika jako stát totiž nemá obchod s plynem pod kontrolou. Je v rukou soukromých subjektů. My nemáme na rozdíl od některých sousedních zemích žádný státní plynárenský podnik, abychom mohli říct, s kým máme přesně uzavřené smlouvy.“

„Každopádně firmy, které k nám plyn dodávají, ho nakupují na evropském trhu, kde se mísí všechny možné plyny. Teď se k nám dostává především plyn, který přijde po moři ve formě LNG, zkapalněný zemní plyn. Ten se potom opět dostává do potrubí.“

„Jsou to většinou plyny z Ameriky, Asie, Blízkého východu, ale samozřejmě se tam dostává i ruský plyn,“ vysvětluje Klímová na Dvojce.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.