Drtiče a štěpkovače nám zpříjemní podzimní zahradní práce

14. listopad 2011
Rada pro tento den

Jak vybírat a udržovat štěpkovače a drtiče zahradního odpadu poradí pondělní (14. listopadu) Rada pro tento den.

Oba typy těchto zahradních strojů pohánějí výkonné elektromotory o příkonu nad 2 kilowatty a jsou určeny ke zpracování nejrůznějšího zahradního odpadu, především však větví z prořezaných stromů a keřů. Oba stroje, které by si měly poradit i s větvemi o průměru čtyř centimetrů, se liší konstrukcí řezacího ústrojí.

Výhody a nevýhody drtičů

Drtiče jsou vybaveny různými typy rychle rotujících nožů, které větve nebo jiný organický materiál rozmělní na drť, kterou můžeme uložit do kompostu, zarýt do záhonů jako přírodní hnojivo, případně jí použít jako mulč. Nevýhodou drtičů je, že jsou poměrně hlučné a zpracovávaný materiál je třeba do stroje ručně vtlačovat.

Kvalitní štěpkovače bývají levnější, než kvalitní drtiče

Řezací ústrojí štěpkovačů tvoří ozubené kolo, které zachytává zpracovávané větve a odstřihává z nich kousky přes hranu přítlačné desky. Výhodou je to, že řezaný materiál není nutné do stroje vtlačovat –řezací ústrojí samo vtahuje větve vložené do stroje, který také pracuje mnohem klidněji a tišeji. Nařezané kousky - štěpka je také vhodná jako palivo. Pokud tedy budeme chtít zpracovaný materiál využít jako mulč či přírodní hnojivo, zvolíme špíše drtič, pro přípravu paliva a zpracování klestí z lesa je vhodnější štěpkovač.
Kvalitní štěpkovače také bývají poněkud levnější, než kvalitní drtiče. Pokud jde o údržbu, je u obou typů vcelku jednoduchá – po práci stroj odpojíme od elektrické sítě a zbavíme jej nečistot v řezacím prostoru i na povrchu. Pokud jde o řezací ústrojí, u štěpkovačů je třeba čas od času seřídit přítlak zubů řezacího kola k hraně přítlačné desky, u drtičů je třeba vymontovat a přebrousit řezné nože.

Pokud jste si vše nestihli podrobně poznamenat, text najdete v listopadovém čísle časopisu Receptář nebo na našich webových stránkách ireceptar.cz.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?

Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka

jak_klara_obratila_na web.jpg

Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama

Koupit

Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.