Dosahovala výšek. Nejprve svým hlasem jako zpěvačka, později jako první česká pilotka. Osudové ženy: Božena Laglerová
Začínala jako operní pěvkyně, ale pak ji uchvátila aviatika. První česká pilotka získala svůj pilotní průkaz jako třináctá žena na světě. Zažila obdiv i slávu, ale také skutečné pády a strach o život. Nikdy se však nebála jít za svými sny. V dokudramatu účinkují Klára Suchá, Viktor Dvořák nebo Lukáš Král. Hovoří kurátor letecké sbírky NTM v Praze Michal Plavec.
Použitá literatura:
Salz, Hanuš: La Aviadora. Můj sen. Praha: Nakladatelství Ostrov, 2009.
Narodila se v prosinci roku 1886 v Praze jako poslední ze sedmi dětí. Pocházela z klasické úřednické rodiny. Jako malá sice přišla o otce, ale rodina si i přesto dokázala udržet vysokou životní úroveň. Od dětství se u Boženy projevovaly umělecké sklony. Zpívala, studovala operní zpěv, až se stala sólistkou Vinohradského divadla.
„Úspěšná ovšem nebyla. Z různých kritik víme, že hrála v inscenacích průměrného, až pokleslejšího rázu. V operách se objevila jen párkrát, a rozhodně ne v hlavní roli,” vysvětluje Michal Plavec, kurátor letecké sbírky NTM v Praze.
Zaujalo ji letectví
Snažila se zdokonalit studiem zpěvu ve Francii, ale nakonec ji zradil hlas. Zkoušela to se sochařstvím, ovšem více ji oslovily přednášky o letectví.
„Hlavní roli v jejím zájmu o aviatiku měl její švagr Václav Felix, univerzitní profesor na ČVUT.” Právě s jeho pomocí Božena plánovala poprvé vzlétnout.
Jako první žena nastoupila do pilotní školy k slavnému konstruktérovi letadel Hansi Grademu. V Borku nedaleko Berlína se tak učila létat i rozumět letadlům. První pokus o složení pilotní zkoušky v roce 1911 ale skončil dramatickým pádem a těžkým zraněním.
České prvenství
„Nebylo jisté, zda se uzdraví a bude ještě někdy schopna letu, ale projevil se zde její entuziasmus a touha stát se pilotkou,” míní Michal Plavec.
O ženské prvenství v Německu ji sice mezitím připravila Amelie Beeseová, ale Božena se v září téhož roku dokázala stát první českou letkyní a 13. pilotkou světa, která získala průkaz Mezinárodní letecké federace. Za necelý měsíc si vezla domů stříbrnou trofej za nejlepší exhibici z Hannoveru. To jí bylo 24 let.
Se svým letounem Grade vystupovala na exhibicích v Evropě i v zámoří. Podnikla turné v Karibiku a stala se velmi populární především na Kubě. „V Dominikánské republice ale došlo k nešťastné nehodě, kdy při letu jejího kolegy Schuphause zemřel malý chlapec. Schuphaus i Božena odtud pak museli narychlo utéct,” popisuje Plavec. Hrozil jim veřejný lynč a Schuphausovi vězení.
Nebýt stereotypů...
Božena chvíli zkoušela štěstí v Americe, ale nakonec se vrátila zpět do Evropy, kde se během 1. světové války opakovaně hlásila k letectvu do armády. Jakožto žena ale nebyla přijata. „Stereotyp, že by ženy neměly létat jako bojové pilotky, vydržel ještě dlouho. Trval i po 2. světové válce,” vysvětluje Plavec.
V dubnu 1919 se Božena provdala za leteckého instruktora a špičkového odborníka na fotogrammetrii (letecké snímkování) Josefa Peterku. Tehdy jí bylo 32 let. Sama už sice nelétala, ale intenzivně se věnovala propagaci létání a jeho rozvoji.
„Vrátila se také ke zpěvu, vedla vlastní malou soukromou školu, a protože byla také literárně zdatná, částečně působila jako redaktorka,” vypráví Michal Plavec.
Zemřela ve věku 54 let v říjnu roku 1941 v Praze. Shodou okolností v tomtéž roce o ní její synovec Adolf Felix vydal knihu Průkopníci vzduchu.
Související
-
Ženy na obloze: První českou pilotkou byla operní pěvkyně
Létání už dávno není jen výsadou mužů. A s překvapením musíme konstatovat, že tomu tak ani nikdy nebylo.
-
Host: Karolína Suková, nejmladší pilotka ČSA
Jaké postavení má žena v tak výsostně mužském světě? Jak vypadá výcvik dopravních pilotů? Zkusila si někdy i leteckou akrobacii? Moderuje Magdalena Šorelová.
-
Závodů nechala po smrti muže. Pomáhala odboji a pak nesměla vycestovat. Osudové ženy: Eliška Junková
„Člověk se má vždy umět na něco těšit.“ To bylo motto naší nejúspěšnější automobilové závodnice. Zažila řadu ztrát, rodinných i motoristických, a všechny dokázala překonat.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.