Dominik Duka: Neobstáli jsme tak, jako první republika
Povedly se letošní oslavy stoletého výročí založení Československa? A co ze zkušeností první republiky bychom si měli přenést do současnosti?
Repatriace Josefa Berana
Měl hlubokou víru a miloval pravdu. Ostatky kardinála Josefa Berana, kterého kdysi vyhostili komunisté, se vrací do Prahy. A Radiožurnál jeho cestu domů sleduje.
„Do osmičkového roku jsme nadějně vstoupili návratem ostatků kardinála Berana, muže, který se zapsal do dějin nejen české církve, ale i českého národa a jeho odporu proti oběma totalitám,“ připomíná kardinál Dominik Duka v úvodu rozhovoru se Zitou Senkovou. „Méně už se podařil konec oslav 100. výročí republiky,“ dodává s tím, že se nepodařilo dostát jeho přání po společenském příměří.
„Měli bychom respektovat událost, na kterou vzpomínáme, a ne ji naplňovat novým obsahem,“ vysvětluje kardinál Duka, proč bychom podle něj neměli zneužívat oslavy výročí republiky k zviditelnění současných sporů politických stran. Protestující by si podle něj měli k vyjádření své nespokojenosti najít vlastní datum i vlastní téma. „Jinak je to nedostatek slušnosti, po které všichni voláme,“ dodává.
Potřebujeme pokoru
„První republika vznikala za velice těžkých okolností a dokázala vychovat generaci, která byla ochotná ji bránit a která v konfrontaci s hnědou či rudou totalitou věděla, co je pravda, co je ideál, co je láska k zemi, k demokracii, ke svobodě. A bojím se, že my jsme po třiceti letech od listopadu 1989 tak dobře neobstáli,“ myslí si Dominik Duka.
Demokracie je podle něj možná pouze tehdy, když si vážíme jeden druhého a nepovažujeme se za nadřazenou elitu, která vyžaduje i svá privilegia a určitou imunitu. „Potřebujeme pokoru – ne tu hrbatou, která se krčí, ale takovou, která si je vědoma své lidské hodnoty a je si také vědoma, kolik jí toho chybí, abychom se mohli považovat za osobnost,“ myslí si pražský arcibiskup.
Další témata rozhovoru: Bude existovat Česká republika i za sto let? Jak se proměňuje obsah pojmu vlastenectví? Proč Istanbulská úmluva podle Dominika Duky ohrožuje tradiční rodinu? Žijeme v postkřesťanské době? Mají být svátky dobou společenského příměří? A proč není předvánoční konzum nutně v rozporu s adventním poselstvím?
Související
-
Vladimíra Dvořáková: Některé církevní proudy se ve své vizi postavení ženy blíží islámu
Katolický kněz Petr Piťha se ostře vyjádřil proti přijetí úmluvy Rady Evropy o prevenci a boji proti násilí na ženách a domácímu násilí. Proč je úmluva církvím trnem v oku?
-
Pavel Kosatík: V založení našeho státu byly zároveň zakódovány i příčiny jeho zániku
Přesně před sto lety, v říjnu 1918, vrcholila aktivita exilové vlády a centrální velmoci spěly ke své zkáze. V očích tehdejších aktérů šlo o hru vabank do poslední chvíle.
-
Přepis: Jak to vidí Dominik Duka - 13. prosince 2018
Hostem byl arcibiskup pražský, kardinál Dominik Duka.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.