Děda byl sazeč. Rodiče zjistili, že umím číst, když mi bylo pět, přiznává Saša Rašilov. Načetl všechny Vieweghovy knihy

25. květen 2022

„Můj dědeček, než se stal hercem byl sazeč. A já tím byl fascinovaný už ve třech letech. V pěti rodiče zjistili, že čtu,“ vzpomíná herec Saša Rašilov v Blízkých setkáních. Z rozhovoru s Adélou Gondíkovou se dozvíte, kdo ze slavných herců mluví jeho hlasem, jak se mu líbí v divadle Metro, co říká na své účinkování v pořadu Tvoje tvář má známý hlas a proč uvažuje o elektrokolu.

„Kdysi Michal Viewegh napsal Krátké pohádky pro unavené rodiče. Já to namluvil na CD. Moje dcery tehdy byly zhruba stejně staré jako jeho,“ vzpomíná na své první načítání Saša Rašilov.

„Mě to strašně bavilo a mělo to úspěch. Dodnes mi lidi říkají, že to poslouchali. I Michal s tím byl spokojený a začal jsem načítat všechny jeho knihy. Naposled Děravé paměti,“ popisuje. „Mám výhodu i oproti jiným hercům, že hodně čtu.“

Saša Rašilov nastoupil z konzervatoře na další hereckou školu, na DAMU. Proč? „Byl v tom strach. Já neměl sebevědomí. Říkal jsem si, že se v osmnácti potřebuji ještě chvíli učit. My jsme maturovali v roce 1990, kdy se všechno kolem měnilo. Tím pádem mě to lákalo ještě víc. Vraceli se zakázaní autoři, zakázané knížky.“

autoři: Adéla Gondíková , zk

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.