Už nejsem schopný napsat něco jako Povídky o manželství a sexu, připouští Michal Viewegh
Je to dva roky, co mu praskla aorta. Patří mezi 10 % těch, kteří přežili. „Je otázka, jestli přežití je ta lepší varianta,“ ptá se stále Michal Viewegh.
Onemocnění srdečnice odmítá vnímat jako vzkaz vyšší moci, že by měl změnit vlastní život. „Já bych si představoval kultivovanější formu vzkazu. Třeba esemesku.“
Tohle zlo není k ničemu dobré
Jako „zpupný racionalista“ taky přiznává, že mu to mnohem víc věcí vzalo, než dalo. Neplatí tedy, že každé zlo je pro něco dobré?
„Zhroutil se mi život, zhroutil se mi svět. Žádný pozitiva v tom nevidím. I při nejlepší vůli. Ještě navíc nemám toho viníka. Mám pifku na imaginární osud. Čím jsem si to zasloužil? Vždyť jsem dělal i charitu. Pracoval jsem pro UNICEF. Leckomu jsem pomohl. I finančně.“
Po zásluze potrestán?
„Nicméně musím po pravdě připustit, že v mém životě byly věci, za který jsem si to zasloužil,“ obrací vzápětí. Také přiznává, že novým rádcem se mu stal Jaroslav Dušek. Že si z některých jeho výroků přestal utahovat.
Také některé jeho vlastní knihy se mu doslova zprotivily. „Já už bych nebyl schopný napsat něco jako Povídky o manželství a sexu,“ myslí si Viewegh. „Nenapsal bych román Biomanželka, ironizující různé alternativní přístupy k životu.“
Stále píše
Psaní už jako lék moc nepůsobí. „ Terapeutickou funkci plnila knížka Můj život po životě.“ Chtěl napsat i román. Knihu o Donu Juanovi zavrhl. Téma ho prý k sobě nepustilo.
Místo ní začal psát román o ženě, která umí číst myšlenky. Ale vzdal to. Zapomínal, co napsal dřív. „Teď se snažím psát povídky. Je to kratší útvar. Pamatuju si to jakž takž. A snad se povede, že vyjde jejich sbírka.“
I psaní scénáře k chystanému filmu podle knihy Vybíjená nechal na Petru Nikolaevovi. „Já jsem ve stavu, že se musím každý den podívat, kdo je ta postava nebo kdo je její partner. Já nemůžu psát scénáře.“
Za kterými knihami a filmy si Michal Viewegh stojí? Proč se stal „odborovým předákem“ pacientů? Jak vnímá podporu manželky, dětí i fanoušků? Co si myslí o rozhovorech? Více uslyšíte v iRadiu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.