Musel jsem napsat paměti, dokud si něco pamatuju, glosuje Michal Viewegh
Děravé paměti – Šedesát báječných let pod psa. Tak se jmenuje nová kniha Michala Viewegha. Jak v rozhovoru s Adélou Gondíkovou přiznal, snažil se neubližovat a některé pasáže vyškrtl. V Blízkých setkání se dále dozvíte, proč má na oddacím listě napsáno noční vrátný, proč jeho první knížka nevyšla, jak vzpomíná na 90. léta anebo jestli zasahuje do filmových scénářů podle svých knih.
„Paměti si vynutila šedesátka. Kdy jindy vydat paměti než teď, dokud si něco pamatuju,“ glosuje Michal Viewegh v Blízkých setkáních. V knize vzpomíná například na své dětství na Sázavě.
„Měl jsem idylické dětství. Bydleli jsme na ubytovně Drábovce. Sešel jsem deset metrů a byl jsem u řeky. Ze začátku jsme bydleli na prosklené terase, protože zrovna nebyl volný byt. Z pozice rodičů jistě hrůza. Ale já na to vzpomínám jako na velkou romantiku.“
První knížka nevyšla
V rozhovoru s Adélou Gondíkovou promluvil Viewegh i o své první knížce, která nikdy nevyšla. Jmenuje se Případ 12. patra a existuje v jediné kopii. Jeho skutečnou prvotinu Názory na vraždu teď vysílá Dvojka jako Četbu na pokračování každý den po 22:00.
Zlomem v kariéře se stal román Báječná léta pod psa. Jak ovšem sám vnímá postavení literární kritiky? „Nejlepší je přečíst knihu 120 lidem v okresní knihovně. Vidím, jak reagují, a to je pro mě nejdůležitější zpětná vazba.“
Související
-
Michal Viewegh: Názory na vraždu. Čte Saša Rašilov
Během sázavské pouti dojde k vraždě mladé učitelky. Co události předcházelo i co následovalo, s notnou dávkou ironie líčí její kolega, který ji tajně miloval.
-
Už nejsem schopný napsat něco jako Povídky o manželství a sexu, připouští Michal Viewegh
Je to dva roky, co mu praskla aorta. Patří mezi 10 % těch, kteří přežili. „Je otázka, jestli přežití je ta lepší varianta,“ ptá se stále Michal Viewegh.
-
„Nápad se snažím ovlivnit sedmičkou vína.“ Michal Viewegh a Jan Flaška u Haliny Pawlowské
Audiozáznam a fotogalerie z živého vysílání Pokračování za chvilku ze Světa knihy 2019.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.