Cyril Höschl: 20 let po Naganu mi už nepřijde absurdní, aby byl Hašek na Hradě
„Kupodivu v náročných dějinných okamžicích by Hašek možná byl zajímavějším reprezentantem než váhavý filozof,“ uvažuje psychiatr o tom, jak moc jsme se posunuli v myšlení a v dějinách.
Za dva týdny uplyne 20 let od triumfu naší hokejové reprezentace na olympijských hrách v Naganu. „Já si pamatuju, jak tenkrát přeplněné Staroměstské náměstí skákalo a křičelo: Hašek je bůh a Hašek na hrad! A mně připadalo absurdní, že to ti lidi můžou myslet vážně. Přece být prezidentem je něco úplně jiného než chytat góly,“ vzpomíná Cyril Höschl.
„A víte, co mě teď zaráží? Že já bych to dneska bral. Kdyby byl Hašek prezidentem, tak by mi to vůbec nepřišlo tak absurdní a ani ta myšlenka mi nepřipadne nijak nemístná. Takhle jsme se posunuli v dějinách,“ uvažuje psychiatr.
Prototyp Masaryka je mylný
„Ono to zní sice velmi odvážně a zkratkovitě a možná i primitivně, ale ta naše představa o tom, jak by hlava státu měla vypadat, takový ten prototypální Masaryk, filozof, vzdělanec a tak, je poměrně mylná. Svědčí o tom mnoho úspěšných politiků ve světě, kteří nebyli žádnými velkými mysliteli.“
Höschl připomíná například Ronalda Reagana. „Společnost ho tehdy nenáviděla a dnes i ti jeho tehdejší odpůrci šli za rakví s výkřiky, že to byl nejlepší prezident v dějinách Ameriky... Člověk si může svým srdcem, svou autentičností získat náklonnost velké části populace a obklopit se schopnými poradci.“
Lepší než váhavý filozof
„Ti mu pak budou připravovat jednání, projevy, protokoly a vlastně vyplňovat tím odborným materiálem tu prezidentskou funkci. A u něho bude stačit, když se bude slušně chovat, bude milý, bude autentický, bude sám sebou a bude těmi lidmi obdivován. Já to nevidím tak nemožné.“
Jako minimální požadavek přesto Höschl vidí intuici a sociální inteligenci. „Ale v různých dějinných okamžicích k tomu býti úspěšným politikem stačí různé předpoklady. Kupodivu v náročných dějinných okamžicích, jako byl třeba Mnichov nebo rok 68, by takový Hašek byl zajímavějším reprezentantem než váhavý filozof, který to zvažuje zleva zprava.“
Související
-
Dominik Hašek: Brankář musí být bojovník, který to z mužstva zabalí jako poslední
Jak vzpomíná na slavné Nagano? Jak teď u televize prožívá okamžiky, kdy jde o zlato? Dopoledne před důležitým olympijský zápasem přišel Dominik Hašek odpovídat.
-
7200: Svět brněnských hokejových fanoušků
Klubové fanouškovství je specifický fenomén. Fandové hokejového klubu věnují své vášni čas i peníze. Oblíbený klub stojí v jejich životech většinou velmi vysoko. Pr...
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.