Cyril a Metoděj. Stihli vytvořit písmo, potkat se s papežem i založit arcibiskupství

5. červenec 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Cyril a Metoděj

Dnes slavíme příchod křesťanských věrozvěstů, jedné z nejznámějších bratrských dvojic v dějinách českých zemí. Napsal Vojtěch Nebeský. Další Příběhy z kalendáře můžete poslouchat online na webu Dvojky a v aplikaci mujRozhlas.

Přezdívá se jim “Apoštolové Slovanů” a nejvýraznější stopu bezesporu zanechali právě u nás - na tehdejší Velké Moravě. Se jmény to vůbec mají Cyril a Metoděj složité. V českých zemích byli dlouhé roky známí jako Crha a Strachota, narodili se však jako bratři Michael a Konstantin.

Oba se vydali na duchovní dráhu, Michael přijal řeholní jméno Metoděj, mladší Konstantin se na Cyrila přejmenoval až na sklonku života. K podnikání misií ve slovanských zemích se jim hodila zejména znalost staroslověnštiny, kterou údajně ovládali již od raného dětství.

Papež je uznal za spolupatrony Evropy

Jejich kariéra byla bohatá: stihli vytvořit nové písmo, potkali se s papežem, přispěli k založení arcibiskupství, procestovali celou Evropu a zanechali po sobě živý odkaz v podobě velkého množství následovníků. Opravdového uznání se jim však dostalo teprve nedávno, v osmdesátých letech minulého století byli papežem uznáni za spolupatrony Evropy.

Hrdinou dalších Příběhů z kalendáře bude americký zpěvák a hudebník, ke kterému neodmyslitelně patří trubka.

V Příbězích z kalendáře si každý všední den po 17. hodině připomínáme osobnosti, objevy a události v důležitých, ale i málo známých nebo zábavných souvislostech.

Jak můžete poslouchat? Živě, zpětně na mobilu i z počítače

Živě v rádiu na Dvojce, od pondělí do pátku po poledních zprávách. Příběhy z kalendáře můžete poslouchat i zpětně na internetu, všechny díly jsou jako podcast ke stažení. Podcast najdete na webu Dvojky nebo na audioportálu mujRozhlas, který si můžete nainstalovat i jako aplikaci.    

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...