Cyril a Metoděj. Stihli vytvořit písmo, potkat se s papežem i založit arcibiskupství

5. červenec 2024

Dnes slavíme příchod křesťanských věrozvěstů, jedné z nejznámějších bratrských dvojic v dějinách českých zemí. Přezdívá se jim „Apoštolové Slovanů“ a nejvýraznější stopu bezesporu zanechali právě u nás. Na tehdejší Velké Moravě. Se jmény to vůbec mají Cyril a Metoděj složité. V českých zemích byli dlouhé roky známí jako Crha a Strachota, narodili se ale jako bratři Michael a Konstantin. Oba se vydali na duchovní dráhu. 

Michael přijal řeholní jméno Metoděj, mladší Konstantin se na Cyrila přejmenoval až na sklonku života. K podnikání misií ve slovanských zemích se jim hodila zejména znalost staroslověnštiny, kterou údajně ovládali již od raného dětství.

Papež je uznal za spolupatrony Evropy

Jejich kariéra byla bohatá: stihli vytvořit nové písmo, potkali se s papežem, přispěli k založení arcibiskupství, procestovali celou Evropu a zanechali po sobě živý odkaz v podobě velkého množství následovníků. Opravdového uznání se jim ale dostalo teprve nedávno. V 80. letech minulého století byli papežem uznáni za spolupatrony Evropy.

autoři: Jan Kovařík , Tereza Stýblová , Vojtěch Nebeský
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.