Práce na Cyrilovi a Metodějovi byla dobrodružství, vzpomíná režisér Petr Nikolaev

5. červenec 2018

Cyril a Metoděj byli dva muži z masa a kostí, a kdyby v roce 863 nepřišli na Velkou Moravu, naše historie by se nejspíš vyvíjela úplně jiným směrem. Tak by se ve zkratce dalo shrnout poselství televizní minisérie, kterou se před pěti lety pokusil scenárista a režisér Petr Nikolaev zpřítomnit osudy středověkých věrozvěstů divákům.

„Práce na Cyrilovi a Metodějovi byla dobrodružství,“ říká Petr Nikolaev o televizním převyprávění událostí, které se odehrály v dávné minulosti. „Bral jsem to s velkou úctou a s vědomím toho, že je to především náboženská látka, ale i látka spjatá s evropskou kulturou, která je mi drahá.“

Už sedm let pracuje Petr Nikolaev na filmovém projektu o československých legionářích. Snil o něm několik desetiletí a stoleté výročí republiky se mu zdálo jako vhodná příležitost k tomu, aby náročnou filmovou látku zpracoval. Bohužel jeho úsilí narazilo na neochotu institucí i jednotlivců a snímek s pracovním názvem Legionáři – Sibiřská anabáze je zatím v nedohlednu.

Jak se režisér vyrovnává se zmarněným tvůrčím nadšením a skepsí z komplikovaného projektu? Co Čechům vadí na hrdinství? A jak vzpomíná na práci na snímku Lidice? Poslechněte si ze záznamu.

Eva Kličková a Petr Nikolaev
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.