Člověk se musí naučit nejen naslouchat, ale i chápat, doporučuje filozofka
Žít přítomný okamžik a udělat si na sebe čas. To umí málokdo. Filozofka Anna Hogenová má jasno: „Je nevyhnutelné se vyvázat z těch neustálých: toto či tamto musím.“
„Je třeba vést rozhovor v přírodě, chodit sám na procházky, pustit k sobě nebe a nemyslet na to, co budu dělat zítra. To si zakažte,“ radí v Blízkých setkáních filozofka.
Podle ní je zapotřebí nechat žít smysly. A apeluje na rodiče, aby nezabíjeli dětskou představivost. „Mockrát jsem slyšela maminku, jak neustále racionálně mluví se svým kloučkem, kterého zajímala třeba žížala. Člověk se musí naučit naslouchat tomu druhému a to naslouchání znamená pochopit, že dítě si chce hrát se žížalou. A je třeba dát mu tu možnost, zkusit myslet jako dítě a nebýt jako encyklopedie,“ nabádá Anna Hogenová k pochopení a trpělivosti k malým potomkům.
Je dobré se nudit?
„Nuda patří do života. Nese v sobě nicotu a prázdnotu, se kterou se člověk musí během života skamarádit. Tím se připravuje na stáří a na smrt. To je ta nevyhnutelnost, se kterou se musíme učit žít už odmalička. Ať se dítě nudí a maminka není kašpárkem,“ uzavírá.
Co jí dala filozofie? Věří na energii? Co je fenomenologie a její základní myšlenka? Týká se všech lidí rauš? Žijí lidi představami?
Související
-
Jak připravit děti na život? Rozvíjejte jeho schopnosti, nikoliv vaše přání, radí psycholožka
Měli bychom poznat, co jsou naše přání, která si projektujeme do dítěte, a co je jeho touha, schopnost nebo talent, říká psycholožka Pavla Koucká.
-
Největší inspirací je život. Irena Budweiserová u Haliny Pawlowské
Jedno ze svých alb pojmenovala Hlavně ne klid. „Dospěla jsem totiž k závěru, že to, oč tu skutečně běží, je hledání rovnováhy,“ říká dlouholetá členka Spirituál kvintetu.
-
Náš život je o vztazích. Už od mala k němu ale potřebujeme lásku, říká psycholožka Renata Gregorová
V dnešní hektické době je potřeba odhlédnout od témat, která hýbou médii, a raději povídat si o věcech, které jsou podstatné pro osobní spokojenost a vyrovnanost.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.