Člověk, který rozumí vyprávění příběhů, je odolnější vůči manipulacím, ví lektor kreativního psaní
Učí lidi psát a vyjadřovat se. „Kurzy neslouží k tomu, aby se z lidí stali spisovatelé z povolání. Je to seberozvojová aktivita,“ vysvětluje René Nekuda. Kdy a jak začínal s kurzy? Jaká náhoda může za jeho pobyt v Keni? Co mu to přineslo? Je rád, že nepracuje v reklamě? Co bylo nejtěžší při psaní knihy Ať to dobře dopadne? Čemu se s oblibou věnuje?
„Na kurzy chodí lidé, kteří chtějí lépe vyprávět příběhy, lépe formulovat myšlenky, chtějí být kreativnější. A kurzy to umí usnadnit. Chodí ke mně různí lidé: právníci, statistici, lékaři či „jen“ vášniví čtenáři, kteří chtějí porozumět kouzlu knih.“
Absolvování kurzu může zpočátku ty, kteří čtou, neblaze ovlivnit. „Je tam fáze, kdy to člověk rozebírá, analyzuje a méně si užívá. Osobně to mám tak, že když se mi tyto analytické schopnosti vypnou, knihu považuju za dobré dílo,“ popisuje cestovatel, bloger a novinář.
Člověk, který rozumí vyprávění příběhů, má podle něj v životě spoustu výhod. „Je odolnější vůči manipulacím, například marketingovým, protože reklama je také vyprávění příběhů. I politici je občas vyprávějí. A před volbami i ty smyšlené. Kdo tomu rozumí, měl by to odhalit,“ usmívá se René Nekuda v Blízkých setkáních.
Související
-
Nemám psaní jako fabriku a nikdy nevím, jestli něco nového přijde, přiznává spisovatel Jiří Hájíček
Jeho nový román má název Drak na polní cestě. „Je to druh románu, který nenapíšete od stolu. Musíte dělat rešerše, mluvit s lidmi… To mi trvalo nejdéle,“ popisuje autor.
-
Spisovatelka Bianca Bellová vydává nový román: Je věnovaný ženám, které tkají předivo světa
Román Neviditelný muž vychází z rukopisu, který jsem měla v šuplíku a nikdy nevyšel, říká spisovatelka, překladatelka a tlumočnice Bianca Bellová.
-
Spisovatelka Iva Hadj Moussa o nové četbě na Dvojce: Je to psychologická sonda do nitra hrdinky
„Psaní mě vždycky bavilo. Když mi bylo osm, prohlašovala jsem, že budu spisovatelkou. Nejsem ale trpělivá a kniha se musí vysedět,“ dodává sebekriticky.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka