Člověk, který rozumí vyprávění příběhů, je odolnější vůči manipulacím, ví lektor kreativního psaní
Učí lidi psát a vyjadřovat se. „Kurzy neslouží k tomu, aby se z lidí stali spisovatelé z povolání. Je to seberozvojová aktivita,“ vysvětluje René Nekuda. Kdy a jak začínal s kurzy? Jaká náhoda může za jeho pobyt v Keni? Co mu to přineslo? Je rád, že nepracuje v reklamě? Co bylo nejtěžší při psaní knihy Ať to dobře dopadne? Čemu se s oblibou věnuje?
„Na kurzy chodí lidé, kteří chtějí lépe vyprávět příběhy, lépe formulovat myšlenky, chtějí být kreativnější. A kurzy to umí usnadnit. Chodí ke mně různí lidé: právníci, statistici, lékaři či „jen“ vášniví čtenáři, kteří chtějí porozumět kouzlu knih.“
Absolvování kurzu může zpočátku ty, kteří čtou, neblaze ovlivnit. „Je tam fáze, kdy to člověk rozebírá, analyzuje a méně si užívá. Osobně to mám tak, že když se mi tyto analytické schopnosti vypnou, knihu považuju za dobré dílo,“ popisuje cestovatel, bloger a novinář.
Člověk, který rozumí vyprávění příběhů, má podle něj v životě spoustu výhod. „Je odolnější vůči manipulacím, například marketingovým, protože reklama je také vyprávění příběhů. I politici je občas vyprávějí. A před volbami i ty smyšlené. Kdo tomu rozumí, měl by to odhalit,“ usmívá se René Nekuda v Blízkých setkáních.
Mohlo by vás zajímat
Nejposlouchanější
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka


Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.