Chyceni v éteru. Skutečný příběh zakladatelů rozhlasu
Do dvacátých let minulého století zavede posluchače nový seriál dramatika a režiséra Petra Vodičky Chyceni v éteru. Dozvědí se z něj, jak trnitá cesta vedla k prvnímu vysílání, s jakými obtížemi a nesnázemi se museli všichni zúčastnění vypořádat a co následovalo po 18. květnu 1923. Příběh obsahuje řadu dokumentárních detailů a reálií, zároveň však nepostrádá humor a nadhled.
Scénář: Petr Vodička
Kreativní producentka a dramaturgyně: Kateřina Rathouská
Zvuk: Dominik Budil
Hudba a zvukový design: Jakub Rataj
Odborná spolupráce: Milan Pokorný, Eva Ješutová, Miloslav Turek
Asistentka režie: Radka Tučková
V centru dění stojí novinář Miloš Čtrnáctý (Jaroslav Plesl) a podnikatel v oblasti radiotelefonie Eduard Svoboda (Martin Finger). Trojlístek rozhlasových průkopníků doplňuje Ladislav Šourek (Petr Lněnička) ze společnosti Radioslavia.
„Pokusil jsem se zobrazit ony ‚báječné muže s mikrofonem‘ – jak asi zápasili s nepochopením a s politikou podnikatelskou i státní. Zkusil jsem popsat průkopnické začátky, kdy vysílacím ateliérem byl jen stan a kvůli rozmarům počasí a nedokonalé technice bylo vysílání jen jakýmsi chropotem z éteru. Všichni ale cítili, že v tom éteru je též jakési kouzlo, které donutilo oba ,otce zakladatele‘ vytrvat a v tichém nadšení dotáhnout tu nesmyslnou věc až k plnohodnotnému médiu masového rozměru,“ vysvětluje Petr Vodička.
Od začátku vysílání se Radiojournal potýkal s finančními problémy. Rok 1925 přinesl zásadní změnu – novým podílníkem se stal stát, a to s nadpolovičním kapitálovým vkladem 51 %. Eduard Svoboda setrval až do 31. prosince 1945 ve funkci technického ředitele. Dne 17. září 1958 oslavil se skupinkou přátel osmdesátiny. „Když jsme patřili do jeho usmívající se tváře,“ napsal ve svých vzpomínkách Miloš Čtrnáctý, „nikomu nenapadlo, že je to naposledy, co jubilant sedí mezi námi, že večer, který byl uspořádán na jeho počest, je zároveň večerem rozloučení. (…) Když přišel v noci z večírku domů, položil dopis a plaketu, kterou mu věnovali bývalí zaměstnanci, k lůžku své spící manželky a klidně pak usnul – navěky. (…) Zemřel dobrý duch rozhlasu.“
Miloš Čtrnáctý skončil s prací programového ředitele v roce 1927. Spojení s rozhlasem ale nepřerušil: po odchodu z Radiojournalu zůstal dalších třináct let v jeho jednatelském sboru. Poté, co v roce 1940 musel tuto pozici stejně jako inženýr Svoboda opustit, sledoval rozhlasové vysílání už jen zvenčí. Zemřel ve věku osmdesáti osmi let 20. dubna 1970.
Související
-
Chtěli jsme vytvořit něco výjimečného, představuje knihu Rozhlasto historik Dušan Radovanovič
Český rozhlas vydává publikaci ke svým stoletým narozeninám. „Dělala se zhruba rok, ale už tři roky předtím jsme o ni začali přemýšlet,“ popisuje proces vzniku historik.
-
Oslavy 100 let Českého rozhlasu vyvrcholí velkolepým koncertem
Český rozhlas uspořádá 18. května velkolepý koncert v Riegrových sadech v Praze. Vystoupí Mirai, Chinaski, Aneta Langerová nebo Marek Ztracený. Vstup na akci je zdarma.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.