Chtěli jsme vytvořit něco výjimečného, na co bychom mohli být pyšní, představuje knihu Rozhlasto historik Dušan Radovanovič
Český rozhlas vydává publikaci ke svým stoletým narozeninám. „Dělala se zhruba rok, ale už tři roky předtím jsme o ni začali přemýšlet,“ popisuje proces vzniku Dušan Radovanovič, historik a vedoucí Archivních a rozhlasových fondů. Je všechno v knize jen a pouze z rozhlasového archivu? Lze knihu i poslouchat? A může historie historika něčím překvapit? Co teď Dušana Radovanoviče čeká a kam by posluchače rád pozval?
Kniha Rozhlasto zachycuje století rozhlasového vysílání prostřednictvím fotografií, plakátů a dokumentů. „Když má rozhlas sto let, chtěli jsme vytvořit něco výjimečného, na co bychom mohli být pyšní. Nechtěli jsme, aby to byla jen obrazová kniha. Kromě chronologických kapitol je tam i hra, která je pro čtenáře překvapením.“
RADIOTÉKA.CZ
Práce na knize nebyla jednoduchá. „Staré fotky byly třeba na skle nebo plesnivé. Jsme rozhlas, takže fotky byly tak trochu bokem. Hodně materiálů jsme museli z knihy vyřadit. Zásadní věci se nám tam podařilo dostat, ale z herců tam není třeba Rudolf Hrušínský. Proč? Byla by to kniha o hercích, ne o rozhlasu,“ vysvětluje vedoucí Archivních a rozhlasových fondů.
K debatám mezi tvůrci docházelo. „Vždycky se ale musíte dohodnout. Naslouchal jsem svým kolegům, ale na konci jsem si bral definitivní slovo. Pište si, že to nebylo jednoduché,“ uzavírá Dušan Radovanovič v Blízkých setkáních, které se vysílaly ze Světa knihy v pražských Holešovicích.
Související
-
Měl v rukou filmy Viscontiho a Felliniho. „Tehdy mě začalo bavit restaurování,“ říká Miloslav Novák
Je rozhlasovým odborníkem na restaurování filmů a fotografií a podílel se na digitalizaci slavných českých filmů. „Může za to stáž v Paříži a Boloni,“ vzpomíná.
-
„Jakákoli manipulace se záznamy se Slánským mohla znamenat jejich konec,“ popisuje archivář Turek
Jako archiváři Českého rozhlasu mu připadl úkol zdigitalizovat a vyčistit nalezené záznamy z procesu s Rudolfem Slánským. Sám po nich v minulosti pátral.
-
Když rozhlas volal o pomoc... Unikátní rekonstrukce událostí z května 1945
Dobová hudba, archivní ukázky, komentáře historiků. V pátek 8. května odvysílal Český rozhlas Dvojka dvouhodinový speciál k 75. výročí konce války.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.