Chybí nám zkušenost s živým seznamováním, varuje párový terapeut Jan Vojtko
Vztahové životy a seznamování jsme schovali do online prostředí. „Učím lidi vyrovnat se s odmítnutím,“ vysvětluje v Blízkých setkáních párový terapeut Jan Vojtko.
„Internetový svět je vystylizovaná výkladní skříň a lidé mají pocit, že musí dokazovat, že jsou také tak krásní. Dnes se často seznamujeme v online prostředí a lidem chybí zkušenost z živého seznamování,“ míní terapeut.
„Jsme uzavřeni mezi partou lidí, nepotkáváme se s novými, a pak neumíme pracovat se strachem z odmítnutí. Bereme ho jako vlastní selhání a nedostatečnost, protože si neuvědomíme, že ten druhý je třeba zadaný, a tím pádem se seznamovat nemůže,“ vysvětluje.
Seznamování v praxi
Jan Vojtko učí trénink živého seznamování. „Chodím i s klienty ven přímo do akce. S jedním jsme v tramvaji oslovili dívku, jeho polévalo horko, a nebyla to pro něj snadná situace. Ale učil se tím zažít emoce i fyzickou reakci z odmítnutí.“
„Mohl pracovat i s myšlenkou, že dívce třeba jen nebylo příjemné, že jí někdo oslovil. Nakonec byl velmi překvapený, když pozvání na rande jiná slečna přijala,“ uzavírá Jan Votko.
Změnilo se párové soužití během pandemie? Co je schéma terapie? Jaký je rozdíl mezi ženským a mužským mozkem?
Související
-
Nevěra není zabiják vztahu. Ale říkat lidem, aby si na ni zvykali, je blbost, tvrdí psycholog Vojtko
„Existují dva druhy nevěry: opustit a odpustit. Každopádně je to symptom toho, že ve vztahu něco hapruje,“ upozorňuje párový terapeut Jan Vojtko.
-
Za život člověk potká až 150 partnerů, se kterými by mohl žít, myslí si psycholog Petr Šmolka
„To číslo se dá odvodit třeba ze seznamovacích inzerátů, když si dáte tu práci,“ odpovídá manželský poradce na otázku moderátorky v Blízkých setkáních.
-
Nevěru považuju za letní téma. I když se praktikuje i v zimě. Omeletky Haliny Pawlowské
Léto je v plném proudu, a proto i Omeletky na Dvojce budou mít letní náplň. Řeč bude o nevěře. „To, že se praktikuje i na podzim, v zimě a na jaře, ponechme stranou.“
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...
Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka


Lidský faktor
Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová