Chlapec, který zešedivěl. Co vedlo k největšímu slovenskému masakru v dějinách?
Blížil se konec roku 1944 a Slovenskem kráčela Smrt. Semlela každého, kdo jí přišel do cesty. Muže, ženy, starce, a dokonce i děti. Dějištěm hrůzných událostí, které si vyžádaly život osmi set lidí, se stala i vesnička v údolí řeky Hron. Co vedlo k největšímu slovenskému masakru v dějinách, včetně vyvraždění rodiny populárního lékaře Ladislava Gotthilfa? Pátral Stanislav Motl.
Související
-
A říkám hrdě jejich jména... Dokument o osudech dětí, jejichž rodiče popravili za heydrichiády
Během heydrichiády bylo pozatýkáno a popraveno několik tisíc obyvatel protektorátu. Tito lidé však měli své rodiny a malé děti.
-
Z poválečného chaosu zachránila čtyřicet dětí. Domů ale nesměla. Osudové ženy: Josefína Napravilová
Uměla několik jazyků a milovala všechno živé. Při Pražském povstání zachraňovala zraněné a pak se do zničené Evropy vydala hledat odvlečené české děti.
-
Milena Grenfell-Baines a Dagmar Šímová: Siru Wintonovi děkujeme za život
V červnu 1939 odjíždí z pražského Masarykova nádraží jeden z „vlaků života“ sira Nicholase Wintona. V jednom ze zapečetěných vagónů se vedle sebe ocitla dvě děvčátka...
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.