Charlottka Gottová statečně zpívala o tom, že jednou s tátou nebude, vzpomíná režisérka Olga Malířová-Špátová

29. červenec 2022

Srdce nehasnou nazpíval Karel Gott na sklonku života spolu s dcerou Charlottou. „Píseň mě vrací do doby, kdy jsem s kamerou byla při jejím nahrávání,“ přiznává režisérka. Jaké zážitky si přinesla z natáčení s Karlem Gottem? Snaží se vložit do svých dokumentů příběh? Co si uvědomila, když zemřela Blanka Kulínská? Kde bude točit s Jiřím Kyliánem? Dá se dokument natočit tzv. na kšeft? Má dobrý vztah se svojí maminkou Olgou Sommerovou? Poslechněte si v audiu.

„Mám husí kůži, když si na to vzpomenu. Jeho dcera statečně zpívala slova o tom, že jednou s tátou nebude. A velice si uvědomovala, o čem zpívá. Je to pro mě silná vzpomínka. A mrzí mě, že film měl premiéru až po jeho smrti. Jsem Karlu Gottovi vděčná, že mě oslovil a že jsme spolu mohli tvořit.“

Má dokumentarista autocenzuru?

„Všichni víme, jaké jsme v životě udělali přešlapy. Moje role filmaře je cítit, kam až můžu zajít. Příběh Karlova podpisu Anticharty byl pro mě důležitý. Bylo to téma, které jsem tam jako filmařka musela mít. Pro něj to bylo bolavé. Sám říkal, že nebyl statečný. A já byla šťastná, že to přiznal,“ říká Olga Malířová-Špátová.

Další silný moment ji čekal, když se s Karlem vydala do kraje, kam jezdil za svojí babičkou a kde vzpomínal na venkovské pohřby, které sledoval jako kluk. „Věděla jsem, že musím vydržet a nesundat kameru. I když jsem měla husí kůži a plakala. Vzpomínám, že za stromy vyšlo slunce a on se do nich podíval. To jsou momenty, kdy se dotknete lidského srdce,“ uzavírá filmařka.

autoři: Aleš Cibulka , eh

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.