Čert a Mikuláš? Přečtěte si, co prožívá dítě při setkání s čertem

21. listopad 2016

Největší audioportál na českém internetu

„Počkej, až na Mikuláše přijde čert. On si tě odnese!“ | Foto: Fotobanka Pixabay

Psychologická poradna: dítě a kolektiv, host: psycholožka Ivana Dlouhá. Moderuje Eva Kličková.

„Počkej, on bude chodit Mikuláš s čertem a oni si tě vezmou do pytle.“ Čertem děti strašíme prakticky celoročně. Je ale skutečně dobré je vystavovat setkání s ním na Mikuláše?

„Je to naše tradice, ale musí to být přiměřeně. Děti prožívají tenhle strach mnohonásobně hůř než my dospělí. My už si to umíme vysvětlit, ale děti nemají v hlavičce jasno. A je problém, že to někteří rodiče přehánějí,“ popisuje psycholožka Ivana Dlouhá.

Výsledkem mohou být problémy, které potom budou rodiče dlouho napravovat: ať je to noční pomočování nebo psychosomatické potíže. „Jsou to věci, které si to dítě potom nese v sobě, i když mu rodiče řeknou: Ale to není pravda, vždyť víš, že ten člověk se převlékl,“ upozorňuje psycholožka.

„V dítěti to stejně přežívá, je hrozně těžké to odstranit. Takže strašte, prosím vás, s citem a láskou, vždyť to dítě je to nejdražší, co na světě máme,“ uzavírá Dlouhá.

autor: ČRo Dvojka