Brutální zásek. Pohodový víkend se proměnil v nonstop jízdu o život

Užívala si život s partou kamarádů. Občas si dala marihuanu, pak pervitin. Peníze brzy nestačily. Všechno měla vyřešit víkendová brigáda s kamarády na chatě.

Zpočátku to vypadalo jako pohodový víkend. Pomáhali vozit kameny z řeky na stavbu schodů, holky uklízely, zašly na venkovskou diskotéku a k tomu si všichni dohromady průběžně život zpříjemňovali pervitinem.

Nonstop jízda

Jí bylo 19. Přijela na chatu silně nachlazená, ale po drogách jako by o nemoci nevěděla. V sobotu večer se pohádala se svým klukem a ten ráno odjel. Ona zůstala. Ještě s jednou kamarádkou a klukem, kterému chata patřila. Pak se přesunuli do jeho ostravského bytu.

Už dvě noci nespali ani pořádně nejedli, a tak se zase trochu „nakopli“. A právě tehdy zkolaboval. Dostala záchvat, škubala sebou. Přiváděli jí k sobě vlažnou sprchou, pak apaurinem. Zklidnila se. Uložili ji a konečně všichni usnuli. Ona se už ale ráno neprobudila.

Příliš pozdě na záchranu

Drogově závislý recidivista Marek byl v souvislosti se smrtí Johany odsouzen na 12 let

Podle soudu zemřela v souvislosti s několikadenním kontinuálním užíváním pervitinu. Šestatřicetiletý majitel chaty byl uznán vinným z trestného činu nedovolené výroby a jiného nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy a byl odsouzen ke 12 rokům vězení.

Se sedmiletým trestem od soudu odešel jeho třiatřicetiletý kamarád, který partu na chatu přivezl. Na základě odvolání mu byl trest snížen na dva roky s podmíněným odkladem na pět let. Jenom dívka vyvázla bez trestu.

Nebylo prokázáno, že by sama mrtvé pervitin dávala nebo prodávala. Podle znaleckého posudku nebylo ani možné jednoznačně říct, že by ji zachránila, kdyby ji včas odvezla do nemocnice. Oběti pervitinové jízdy už v té době nejspíš nebylo pomoci.

Účinkují: Jaroslav Plesl, Markéta Hausnerová, Kamila Špráchalová, Lukáš Příkazký, Karolína Půčková, Dan Kranich, Ivan Řezáč

Odborná spolupráce a komentář: kpt. Pavel Rambousek, vrchní komisař ostravské policie

Scénář: Jitka Škápíková

Režie: Jaroslav Kodeš

Hudební spolupráce: Petr Šplíchal

Autorka projektu: Bronislava Janečková

Premiéra: 21. 11. 2018

autoři: Bronislava Janečková , and | zdroj:
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová