Brit John Tregellas: Co mě nejvíc rozčiluje na současné podobě češtiny?
Rozený Brit dnes už jako český občan organizuje turné studentských orchestrů, zpívá klasiku a miluje folklor. Připomene vám, v jak krásné zemi žijeme a jak ne vždy dokážeme ocenit vlastní štěstí.
Proč jeho vzpomínky na působení v Československém rozhlase prostupují chutě laskonek, špiček a indiánů? Co ho nejvíc rozčiluje na současné podobě češtiny? A které z českých slov pro něj má zvláštní půvab?
Související
-
„Anglicismy v češtině? Situace není tak dramatická,“ říká jazykovědec Prošek
Jde to s naší mateřštinou z kopce? Odpovídá na Dvojce Martin Prošek, ředitel Ústavu pro jazyk český Akademie věd ČR. A dokonce prozradí, co i jemu dělá v češtině potíže.
-
Comeback a selfíčko. Co se to děje s češtinou?
Angličtina vládne světu a proniká stále častěji do jiných jazyků včetně češtiny. Je to přirozený proces a český jazyk si s ním poradí. Některá anglická slova si přizpůsobí.
-
Slovo p*del nebylo v době obrození vulgární, upozorňuje jazykovědec Oliva
Člověk by měl dělat to, co ho naplňuje, říká jazykovědec Karel Oliva, který se snaží popularizovat češtinu. Ale umí i řadu dalších jazyků, učil se například čínsky.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!
Vladimír Kroc, moderátor


Zločin na Zlenicích hradě
Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...