Břetislav Tureček: Vracejí se skutečně uprchlíci do Sýrie?
Pandemie nového typu koronaviru upozadila i uprchlickou krizi. Dochází k organizovaným návratům uprchlíků, o kterých se před koronakrizí mluvilo?
„Uprchlíci se do Sýrie vracejí. Organizuje to především Turecko. To je ta známá kontroverze, která se táhne už měsíce, kdy Turci vytvářejí tzv. Bezpečné pásmo na severu Sýrie podél své hranice,“ připomíná blízkovýchodní analytik Břetislav Tureček.
Jde o Syřany z Turecka
„Z pásma už vytlačili kurdské rebely s argumentem, že jsou to teroristé. Turecko tehdy tyto své kroky obhajovalo tím, že tam vytvoří bezpečný prostor, vybuduje desítky vesnic. Právě aby se tam Syřané mohli vracet. A samozřejmě mělo na mysli Syřany, kteří jsou na jeho území.“
„Nesmíme zapomínat, že byť v Evropě se usadilo milion lidí, v Turecku jich je asi čtyři miliony. Takže pro Turky je tato věc daleko palčivější než pro kteroukoli evropskou zemi,“ vysvětluje Tureček v pořadu Jak to vidí... Vracejí se Syřané i z Libanonu?
Libanon se hroutí
„Libanon je problém,“ nastiňuje analytik. „Dostává se do vlastních těžkých ekonomických problémů. Taková maličká země totiž hostí přes milion syrských uprchlíků. Samozřejmě tam mnoho z nich pracuje na různých dělnických nebo pomocných profesích a jsou pro Libanon přínosem.“
„Ale dlouhodobě je potřeba ty lidi živit. Včetně žen, dětí, těch, kteří nepracují. Zatěžují školní, zdravotnický systém. OSN taky nestíhá... A pokud Libanonci přicházejí o práci, hroutí se jejich banky a přicházejí o úspory, hledá se, kdo za to může. A takový žebrající Syřan na ulici se nabízí jako první.“
Další témata rozhovoru: situace v Libyi; sankce USA a EU proti Sýrii; návrat uprchlíků; ruská rozvědka údajně platí afghánským radikálům za zabíjení amerických vojáků; zákaz poutě do Mekky kvůli koronaviru.
Související
-
Přepis: Jak to vidí Břetislav Tureček – 30 června 2020
Hostem byl blízkovýchodní analytik Břetislav Tureček.
-
Německo jako země uprchlíků? Sotva. Rekordní počet hostí nejmenší pevninská země Asie
Počet uprchlíků místní odhadují na 1:1 na obyvatele.
-
Cyril Höschl: Vědci dokázali, že ti, kteří uprchlíky nechtějí, nejsou xenofobové
Emoční centra, a tedy ani strach, se totiž v jejich postojích nezapojují. Jde o čistě rozumovou úvahu. Tzv. odmítači jsou taky víc svědomití a pečlivější než tzv. vítači.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.