Německo jako země uprchlíků? Sotva. Rekordní počet hostí nejmenší pevninská země Asie

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy „Uprchlíci vítejte,“ stojí na triku

Počet uprchlíků místní odhadují na 1:1 na obyvatele.

„Libanon přijal obrovské množství syrských a palestinských uprchlíků. Spojené národy mluví o necelých dvou milionech uprchlíků v zemi, kde žije šest milionů lidí,“ upozorňuje Jakub Kynčl, fotograf, reportér a vedoucí rubriky Cestování na serveru Novinky.cz.

Jsou čísla OSN podceněná?

„Sami Libanonci tvrdí, že čísla OSN jsou podceněná, že uprchlíků je v zemi mnohem víc. Možná 1:1 na obyvatele. Je to obrovská ekonomická zátěž. Musíte si uvědomit, že Libanon je nejmenší zemí Asie na pevnině.“ Podle oficiálních statistik Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) hostí Libanon nejvíc uprchlíků na obyvatele: 209 uprchlíků na 1000 obyvatel.

Statistika UNHCR
Infogram

Hypermoderní Bejrút pomníkem války

Libanon se navíc sám stále vzpamatovává z následků vlastních válečných konfliktů, které skončily teprve v roce 2006. I v hlavním městě Bejrútu můžete stále vidět šrámy války. Podle Kynčla je tam Libanonci nechávají záměrně.

Roztřílená budova v Bejrútu (2013)

„Vedle hypermoderních nákupních center, vedle věžáků, krásných rezidenčních budov, které by zastínily většinu těch, co se staví v Praze, najdete domy ještě rozstřílené z války. Oni je ani přestavovat nechtějí. Je to pro ně memento toho, co se tehdy dělo,“ vysvětluje.

Cítíte se tam jako v Evropě na Riviéře

Čím dál je prý země od válečných konfliktů, tím víc se blíží naší západní civilizaci. „Bejrútu se říkalo Paříž východu. Kolikrát se tam cítíte jako v Evropě na Riviéře,“ připomíná Kynčl. „Je tam krásná promenáda, na které se romanticky procházejí stovky lidí.“

Je tedy země sousedící s Izraelem i Sýrií dnes bezpečná? „Můžete říkat, že situace je skvělá, a potom můžete mít smůlu, že se objevíte ve špatnou chvíli na špatném místě. Což se v dnešní době ale může stát i v Paříži nebo v Praze.“

Bejrút má kilometry pěkně upraveného nábřeží