Břetislav Tureček: Spor o cestu amerických kongresmanek do Izraele je fraška ze všech stran
Izraelské úřady minulý týden zakázaly dvěma členkám americké Sněmovny reprezentantů vstup do země. Jak souvisí toto politicky kontroverzní rozhodnutí s nadcházejícími americkými prezidentskými volbami?
„Tady vůbec nejde o Izrael, ale o vztah Donalda Trumpa ke členkám Kongresu, které byly zvoleny loni, patří ideově na extrémní levici a jsou vesměs kritické k Izraeli,“ vyvrací mezinárodně politické pozadí izraelského rozhodnutí blízkovýchodní analytik Břetislav Tureček.
Čtěte také
Izrael byl totiž původně připraven kongresmanky Rashidu Tlaibovou a Ilhan Omarovou na své území vpustit. Mířily na okupovaná palestinská území, kde dodnes žije babička Tlaibové. Proti jejich cestě se postavil ve svých tweetech Donald Trump a Izrael pod tímto tlakem oběma vstup zakázal. Své rozhodnutí odůvodnil nepřátelstvím kongresmanek k židovskému státu a jejich výzvám k bojkotu Izraele kvůli okupaci palestinských území.
Demokratický antisemitismus?
Tlaibová a Omarová jsou dvě ze čtyř muslimských kongresmanek, které před nedávnem Donald Trump slovně napadl a nevybíravým způsobem s rasistickým podtextem je poslal zpátky do zemí, odkud přišly.
„Trump si je vytipoval z množiny všech opozičních kongresmanů, a snaží se je vykreslit jako typické představitelky Demokratické strany: Podívejte se, demokraté jsou nenávistní antisemité, kteří odmítají Izrael. A to je samozřejmě velký nesmysl,“ konstatuje Břetislav Tureček s tím, že ze strany Donalda Trumpa jde o jednoznačnou součást strategie před nadcházejícími prezidentskými volbami.
Vítězem je Trump
Tlaibová nakonec povolení z humanitárních důvodů dostala, Omarová nikoli. Rashida Tlaibová ale cestu odmítla, protože nesouhlasí s represivními opatřeními Izraele. „Je to svým způsobem fraška ze všech stran. Vítězem je Donald Trump a Izrael opět ztratil, protože se ukázal jako nedemokratická země, která se bojí dvou křičících zákonodárkyň Spojených států,“ hodnotí Břetislav Tureček.
„Donald Trump vychází vstříc vládě Benjamina Netanjahua, kde může, a teď evidentně pro svůj vnitropolitický boj potřeboval pomoc od Netanjahua a ten ho vyslyšel. Poškodil tím ale současně reputaci Izraele coby demokratické země.“
Další témata rozhovoru: Co stálo za zadržením íránského ropného tankeru plujícího do Sýrie? Jak reálná je schůzka amerického a íránského prezidenta? Proč Indie odebrala Kašmíru autonomní status? A jaké politické pozadí má sebevražedný bombový atentát na svatbě v Kábulu?
Mohlo by vás zajímat
Nejposlouchanější
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka


Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka