Břetislav Tureček: Spor o cestu amerických kongresmanek do Izraele je fraška ze všech stran

Demokratická kongresmanka Ilhan Omarová
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Demokratická kongresmanka Ilhan Omarová

Izraelské úřady minulý týden zakázaly dvěma členkám americké Sněmovny reprezentantů vstup do země. Jak souvisí toto politicky kontroverzní rozhodnutí s nadcházejícími americkými prezidentskými volbami?

Tady vůbec nejde o Izrael, ale o vztah Donalda Trumpa ke členkám Kongresu, které byly zvoleny loni, patří ideově na extrémní levici a jsou vesměs kritické k Izraeli, vyvrací mezinárodně politické pozadí izraelského rozhodnutí blízkovýchodní analytik Břetislav Tureček.

Izrael byl totiž původně připraven kongresmanky Rashidu Tlaibovou a Ilhan Omarovou na své území vpustit. Mířily na okupovaná palestinská území, kde dodnes žije babička Tlaibové. Proti jejich cestě se postavil ve svých tweetech Donald Trump a Izrael pod tímto tlakem oběma vstup zakázal. Své rozhodnutí odůvodnil nepřátelstvím kongresmanek k židovskému státu a jejich výzvám k bojkotu Izraele kvůli okupaci palestinských území.

Demokratický antisemitismus?

Tlaibová a Omarová jsou dvě ze čtyř muslimských kongresmanek, které před nedávnem Donald Trump slovně napadl a nevybíravým způsobem s rasistickým podtextem je poslal zpátky do zemí, odkud přišly.

Rashida Tlaibová na předvolebním shromáždění muslimů v Dearbornu ve státě Michigan, kde se uchází o křeslo v Kongresu (29. července 2018).

Trump si je vytipoval z množiny všech opozičních kongresmanů, a snaží se je vykreslit jako typické představitelky Demokratické strany: Podívejte se, demokraté jsou nenávistní antisemité, kteří odmítají Izrael. A to je samozřejmě velký nesmysl, konstatuje Břetislav Tureček s tím, že ze strany Donalda Trumpa jde o jednoznačnou součást strategie před nadcházejícími prezidentskými volbami.

Vítězem je Trump

Tlaibová nakonec povolení z humanitárních důvodů dostala, Omarová nikoli. Rashida Tlaibová ale cestu odmítla, protože nesouhlasí s represivními opatřeními Izraele. Je to svým způsobem fraška ze všech stran. Vítězem je Donald Trump a Izrael opět ztratil, protože se ukázal jako nedemokratická země, která se bojí dvou křičících zákonodárkyň Spojených států, hodnotí Břetislav Tureček.

Donald Trump vychází vstříc vládě Benjamina Netanjahua, kde může, a teď evidentně pro svůj vnitropolitický boj potřeboval pomoc od Netanjahua a ten ho vyslyšel. Poškodil tím ale současně reputaci Izraele coby demokratické země.

Další témata rozhovoru: Co stálo za zadržením íránského ropného tankeru plujícího do Sýrie? Jak reálná je schůzka amerického a íránského prezidenta? Proč Indie odebrala Kašmíru autonomní status? A jaké politické pozadí má sebevražedný bombový atentát na svatbě v Kábulu?

Spustit audio

Související