Břetislav Tureček: Český pas, tajné služby a falešní svědci. Dnes soudí vrahy expremiéra Libanonu

18. srpen 2020

Zvláštní tribunál dnes vynese rozsudek v procesu s vrahy Rafíka Harírího. Co se stalo v „né příliš důležité zemi, kde byl zabit politik, který už ani nebyl ve funkci“?

Zvláštní tribunál pro Libanon dnes vynese rozsudek v procesu s vrahy Rafíka Harírího. Někdejšího libanonského premiéra zabila 14. února 2005 bomba nastražená v autě. Mohutná exploze zabila dalších 21 lidí. Nad čtyřmi pachateli má být vynesen rozsudek v nepřítomnosti.

„Oni se někde skrývají. Nejspíš v zahraničí. Všichni čtyři jsou spojováni s libanonským hnutím Hizballáh, které se od nich nijak extra nedistancovalo,“ popisuje v pořadu Jak to vidí... Břetislav Tureček, zahraničněpolitický analytik Metropolitní univerzity Praha.

Tribunál sháněl falešná svědectví

„Vypadá to jednoznačně. Zase tady máme teroristické hnutí, které někoho zabilo. Ve skutečnosti ale jednání tribunálu trvalo dlouhá léta. Bylo velice komplexní a docházelo tam k různým zvratům,“ vysvětluje host Zity Senkové na Dvojce.

„Západní komentátoři zkraje tvrdili, že je jasné, že za to může syrský režim. Několik generálů nebo důstojníků napojených na syrský režim bylo několik let ve vazbě. Nakonec byli propuštěni. Ukázalo se, že proti nim byla sháněna falešná svědectví, která měla očernit syrský režim.“

Pas muže z Lovosic

„Zajímavá perlička je, že jeden z údajných svědků, kteří svědčili proti Syřanům, byl nakonec v roce 2010 dopaden ve Spojených arabských emirátech s falešným českým pasem. Pár let před tím byl tento český pas komusi ukraden v Lovosicích na parkovišti u hypermarketu. Takže tady vidíme, že v tom jela celá řada i západních tajných služeb. Bezpochyby Francie v tom hrála roli a tak dále.“

Zavražděný premiér Harírí má mešitu

Případ je zajímavý i speciálním soudním tribunálem. Byl ustaven na základě dohody Libanonu a OSN rezolucí Rady bezpečnosti. „Né příliš důležitá země, kde byl zabit politik, který už ani nebyl ve funkci. A přesto se Rada bezpečnosti na něčem shodla. Byl to průlom.“

„Bohužel následně jsme se nikam dál neposunuli. Vidíme celou řadu  dalších politických vražd.“ Harírí byl premiérem Libanonu dvakrát. Komu a jak vadil? „To je zajímavé,“ myslí si Tureček. „V komentářích byl vykreslován jako člověk, který se vymezoval vůči syrskému režimu.“

Kdo byl Harírí

„V té době Sýrie Libanon de facto okupovala. Ze země se Syřané stáhli až krátce po této vraždě. Atentát vedl k obrovskému vzepětí protisyrských emocí. Museli odejít pod ohromným mezinárodním i libanonským tlakem. A to tam byli od 70. let. Na pozvání Libanonu. Jako stabilizační síla v době občanské války.“

„Harírí byl premiérem dvakrát. Vždy, když Sýrie měla ochrannou ruku nad Libanonem. On nebyl žádný protisyrský hrdina nebo disident. On s nimi velmi dobře a dlouho spolupracoval. Až když odešel od moci, začal se přeorientovávat.“ Co od verdiktu čekat?

Prospěje to spravedlnosti, ne Libanonu

„Zhoršení pozice Hizballáhu. Byť se těm konkrétním lidem nic nestane,“ uvažuje Tureček. „Hizballáh bude pochopitelně vykreslován jako nevypočitatelný podvratný živel blízkovýchodního prostoru. Libanonu samotnému to může přinést destabilizaci. Už teď, co tam vidíme po výbuch z kraje srpna.“

Další témata rozhovoru: význam a dopad dohody Izraele a Spojených arabských emirátů o diplomatických vztazích; rozsudek v případě vraždy libanonského expremiéra Rafíka Harírího před 15 lety.

Spustit audio

Související