Bohumil Pečinka: Tón Vojtěcha Filipa mě vystrašil, vyznívá to jako výzva k zásahu proti demonstracím
Předseda KSČM nepřímo obvinil spolek Milion chvilek pro demokracii z toho, že by mohl mít souvislost s kybernetickým útokem na benešovskou nemocnici. Vládní moc ztrácí nervy, komentuje Bohumil Pečinka.
„Původně jsem myslel, že je to uřeknutí, které se stane, když se ho desítky novinářů na něco v parlamentu ptají. Pak jsem ale zjistil, že šlo o psaný projev, který přednesl na zasedání ÚV KSČM, takže to bylo adresováno velkému množství lidí,“ říká v pořadu Jak to vidí komentátor Bohumil Pečinka.
Mocní se necítí komfortně
Čtěte také
„Ten tón mě trochu vystrašil, protože jeho kontext byl: Tak už konečně zasáhněte proti tomu, co se děje v pražských a jiných ulicích. V době 30. výročí sametové revoluce je to zvláštní signál. Ale svědčí to o tom, že vládnoucí moc – a k ní patří dnes i komunistická strana – trošku ztrácí nervy.“
Aktivity spolku Milion chvilek pro demokracii se šíří po celé republice, nejde o krátkodobou záležitost a ti, kdo se cítí ohroženi, se snaží jeho činnost zdiskreditovat. Souvislost s kyberútokem jsem nepochopil, dodává Pečinka. Vysvětluje si to tím, že partu 25letých studentů jde těžko zdiskreditovat skrze jejich minulost nebo podnikání, a proto se hledají jiné způsoby.
Jde de facto o obvinění z terorismu
Organizátoři na úterní demonstraci vyzvali předsedu Vojtěcha Filipa k tomu, aby se omluvil, a prohlásili, že nemají potřebu podávat žalobu. I gesto, které dá jednoznačně najevo, kde jsou hranice, které se nesmějí překračovat, má podle Bohumila Pečinky smysl.
„Kybernetický útok, kterým ochromíte nemocnici, to je něco na úrovni terorismu. A jestli i takové věci se budou jenom tak přecházet, tak se už ve veřejném prostoru nedomluvíme vůbec na ničem, jestli je něco pravda nebo lež,“ vysvětluje, proč je podle něj na místě, aby se osočená strana bránila klidně i právní cestou.
„Samizdat pro důchodce“
Proti aktivitám spolku štvou i řetězové e-maily, které cílí hlavně na seniory. „Poslední taková zpráva byla, že Mikuláš Minář, hlavní postava Milionu chvilek, si hnědé oblečení bere záměrně, protože chce odkazovat na Třetí říši a nacismus. A v tomto duchu je to celé vedeno,“ popisuje Pečinka s tím, že tato kampaň je extrémně proruská a extrémně protiamerická. „Je to vytvořeno pro lidi, kteří jsou nespokojeni a chtějí rychlý výklad světa, proč to tak je.“
Další témata rozhovoru: Jakou strategii zvolí spolek Milion chvilek v příštích týdnech? Proč byl náhle odvolán šéf NÚKIB Dušan Navrátil? Jaká slabá místa má připravovaný Národní investiční plán?
Související
-
Ivan Hoffman: Hacker je dnes stejně nebezpečný jako náboženský fanatik s nožem
Benešovská nemocnice o víkendu čelila útoku kryptovirem, který paralyzoval její informační systém. Prevencí je jen částečný návrat k offline režimu, myslí si Ivan Hoffman.
-
Vladimíra Dvořáková: Lhaní je 30 let po listopadu běžnou součástí politického marketingu
Rozhodují konexe. A u politiků roste agresivní styl komunikace. „Před 15 lety politik, který lhal, skončil,“ komentuje politoložka výsledky průzkumu spokojenosti Čechů.
-
Přepis: Jak to vidí Bohumil Pečinka – 19. prosince 2019
Hostem byl komentátor a publicista Bohumil Pečinka.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.