Biskup Malý: Cesta papeže Františka do Maďarska byla duchovní výzvou k potřebě bratrství a mírového sousedství

12. květen 2023

Na konci dubna papež František navštívil Maďarsko, kde se setkal s uprchlíky z Ukrajiny i muslimských zemí, navštívil nevidomé děti a potkal se s církevními představenými. Během cesty zdůrazňoval potřebu bratrství, otevřenosti a inkluze. Biskup Václav Malý v audiozáznamu také poví, jak se staví k rušení pomníků ruské inteligence na Ukrajině, jakou roli podle něj hraje v konfliktu Bělorusko a také promluví o odchodu dvou výjimečných českých žen.

„Cestu papeže Františka do Budapešti jsem sledoval a myslím, že vyzněla pozitivně, že na ní papež vyjádřil něco zásadního. Líbilo se mi například, když řekl, že by Evropa měla sjednocovat vzdálené, přijímat národy a nedovolit, aby byl někdo navždy nepřítelem. To je, myslím, s ohledem na válčení v sousední Ukrajině silné slovo, které neznělo jako nátlak, ale spíše jako pozvání,“ říká biskup Malý.

Setkání s církevními představiteli a potřebnými

V duchu výzvy vyzněla celá návštěva papeže, který se během tří dnů v Maďarsku setkal jednak s církevními představiteli, ale také s nevidomými dětmi a migranty. V závěru cesty přijal pozvání na katolickou univerzitu v Budapešti, kde pronesl projev.

„Jako nejdůležitější vnímám jeho setkání s Hilarionem, metropolitou pravoslavné církve v Maďarsku. O čem hovořili, zatím není známo, ale je důležité, že se setkali, protože Hilarion měl na starosti také zahraniční styky,“ míní biskup Malý. Hilarion byl druhým mužem Moskevského patriarchátu, než byl minulý rok ponížen.

Několik dní po návratu do Říma přijal také jeho nástupce metropolitu Antonija a dokonce se objevily zprávy, že se Vatikán snaží jednat s Ruskem o navrácení ukrajinských dětí – které byly během války zavlečeny do Ruska – zpátky svým rodinám.

Úkolem Evropy je snaha o mír

Papež v Budapešti zopakoval slova, která v roce 1950 pronesl jeden z otců zakladatelů Evropy Robert Schuman: Přínos, který může organizovaná a vitální Evropa poskytnout civilizaci, je nezbytný pro udržení mírových vztahů, protože světový mír nelze zajistit jinak než tvůrčím úsilím úměrným nebezpečím, která jej ohrožují. Připomněl válkou sužovanou Ukrajinu a otázal se, kde je tvůrčí úsilí o mír.

Čtěte také

„Přirozeně je dobře, že podporuje svobodný svět Evropy, Ukrajinu, v jejím obranném boji proti ruské agresi. Domnívám se, že je nutné ponechat pootevřená dvířka pro jednání s Ruskem, třebaže se sankcemi souhlasím. Naprostá izolace Ruska by podle mého názoru neprospěla budoucnosti Evropy ani světa,“ říká biskup Malý.

Podpora Ukrajiny je samozřejmost

„Kdo jiný než Vatikán, kde nejsou žádné hospodářské zájmy ani politická moc, by měl být hlasatelem jistých hodnot a zásadních postojů. Mír není jen klid zbraní, ale také sousedství,“ navazuje na slova papeže, který řekl: Hranice nemůžou být pevností, ale místem setkávání.

„Za současné situace je ale stále potřeba podporovat Ukrajinu, protože ruská agrese je očividná,“ dodává. Mluví se také o tom, že ukrajinský prezident Zelenskyj přijede na návštěvu do Říma a spekuluje se o setkání s papežem Františkem.

Na generální audienci se k papeži připojil Tawadros II., hlava Koptské pravoslavné církve. „Pojí je nejen oficiální povinnostní přátelství, ale lidské přátelství,“ ukončuje světící biskup pražský Václav Malý.

autoři: Zita Senková , mga
Spustit audio

Související