Augustin BUBNÍK: "Stále jsem věřil"
Pátečním hostem byla československá hokejová legenda Augustin BUBNÍK. Jako bývalý československý hokejový reprezentant, držitel stříbrné medaile ze ZOH 1948 a mistr světa z roku 1949, byl v roce 1950 odsouzen na 14 let ve vojenském procesu. V roce 1955 byl omilostněn, ale do reprezentace ani do nejvyšší hokejové soutěže se už vrátit nesměl. O svém životě hovořil v Hostu do domu se Zuzanou Burešovou.A kdo byli hosté pořadu Setkání tohoto týdne? Nestihli jste poslouchat? Stači kliknout na tento článek a chybějící informace si doplnit ...
Přestože je mu 82 let, je stále aktivním sportovcem, na bruslích stál naposledy v loňském roce a je v neuvěřitelné fyzické kondici. A co víc, věnuje se i rozvoji talentu nadaných dětí, které trénuje: „ Je strašně krásné pracovat s malými dětmi, juniory už bych trénovat nechtěl ...“
Jakožto člen Konfederace politických vězňů předává žákům a studentům vzpomínky na období komunismu a na „komunismus ve sportu“: " ... dávám jim otázky, proč se nezeptají rodičů, dědečků a babiček ... oni na to odpovědí, že mají počítače a nemají na takové „věci“ čas ...“
Jaké byly první kroky A. Bubníka na ledě? “Výbava byla prabídná ... ve tři čtvrtě na pět jsem už musel sedět s termoskou čaje a velikým kufrem v první tramvaji, která jela na Štvanici, abych stihl trénink ... “ Zároveň dodává poznámku k současnému hokeji: “... dnes rodiče nosí dětem drahou výstroj v originálních taškách ... hokej pro mládež je strašně drahý ... “
Veliký zastánce základní vojenské služby. I to by se dalo o našem hostovi říct. O jejím zrušení tvrdí, že je to ohromná škoda a největší chyba současného českého sportu. Vojnu považuje za „líheň“ dobrých sportovců a kriticky mluví i o fyzickém stavu dnešních 20letých mužů.
A co si myslí o odchodu mladých sportovců do zahraničních družstev? “ ... u nás je bohužel něco “špatného“ ... odchází nám mladí lidé, kteří do sebe ještě nedostali hokejovou abecedu ... “ Ke kanadskému a americkém stylu hry se rozhodně nestaví pozitivně: “ ... naši sportovci se tam nic nemůžou naučit, hra těchto zemí je jednoduchá, kdežto my máme techniku ...“
Vrátili jsme se i k datu 23. května 2010, kdy vyhrál český hokejový tým zlatou medaili na MS v ledním hokeji v Německu. Kriticky ale poznamenal: “ ... odřeknout reprezentaci, to nedovedu pochopit ... pro lidi, kteří tohle udělají, je to hanba ...“.
Stranou nezůstala ani důležitá, i když velmi smutná kapitola jeho života. V roce 1950 byl totiž ve vykonstruovaném procesu odsouzen: " ... na výslech mě vozili v mém vlastním autě, jako vězně ... “. Z původně 14letého trestu si nakonec “odseděl“ něco málo přes třetinu. Přestože mohl v jednom z pracovních táborů sportovat, o návratu z výkonu trestu říká: “ ... stále jsem věřil a po pěti letech nás tehdejší prezident Antonín Zápotocký pustil ... věřte tomu, že jak jsem vyšel ven, tak jsem druhý den obul brusle a hrál jsem hokej za Zbrojovku Brno“.
Bezesporu významná a legendární osobnost, jakou A. Bubník bezesporu je, zažívá v relativně nejklidnější době svého života i své další, „nové“ boly. A co ho mrzí nejvíce? Jak sám uvedl, fakt, že ho hokejový svaz nevyužije k výchově mladých trenérů...
Více si ale poslechněte sami ...
V pondělí jsme se od bývalého zpravodaje Českého rozhlasu na Balkáně Martina Ježka dozvěděli, jak se připravuje pravá bosenská káva a kdo byl opravdu Slobodan Milošević.
Přečtěte si článek Jan Profouse: První láskou Martina Ježka byl Balkán ...
Hostem úterního Hosta do domu byl fotograf Antonín Kratochvíl a my se mj. ptali nejen na jeho současnou výstavu “Moskevské noci“, ale i na jeho roli ve filmu „Kawasakiho růže“ a zkušenosti s fotografováním válečných konfliktů.
Nepřehlédněte článek Věry Luptákové: A. Kratochvíl: "Musel jsem se naučit být svědkem, který „jen“ předává dál"
V rámci Slovenského dne, který jsme vysílali živě z Atria ČRo, jsme ve středu přivítali spisovatele a bývalého diplomata Rudolfa Chmela. Hovořili jsme o česko - slovenských vztazích a rozpadu bývalé federace, ale také o knihách, filmu a slovenštině.
Více se dozvíte z článku Eleny Horálkové: Rudolf Chmel: "Hladím svůj národ proti srsti"
Ve čtvrtek přivítala moderátorka Zuzana Burešová úspěšného podnikatele a víceprezidenta Asociace cestovních kanceláří a agentur Tomio Okamuru. Společně probírali rozdíly, které nás oddělují od pochopení japonské kultury, ale i zásady úspěšného podnikání.
Více se můžete dozvědět v článku Jana Sklenáře: Tomio Okamura: "Je důležité zbavit si závisti a najít znovu ducha, který jsme jako národ měli"
NEPŘEHLÉDNĚTE: Ve středu 30. června jsme několik hodin živě vysílali z Atria Českého rozhlasu. Celý den dostal titulek Slovenský den. Těm, kteří nemohli být s námi, nabízíme bohatou fotogalerii se 49 snímky! Prohlédnout si ji můžete na stránce ZDE.
Napište nám, jestli se vám naše celotýdenní vysílání líbilo. Určitě nás zajímají vaše názory!
Použít můžete tuto diskusi (hned pod článkem) nebo náš e-mail: ZDE.
Nezapomeňte, že rozhlasové hry, četby nebo pohádky najdete, ihned po jejich odvysílání, ve STREAMU (k poslechu na dobu jednoho týdne!) v našem audioarchivu, tedy Rádiu na přání. Podrobnosti najdete ZDE
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.