Andor Šándor: Stane se z naší země Divoký západ a pistolníků ráj?
Vláda včera překvapivě podpořila Senát s jeho návrhem na ústavní právo bránit sebe i druhé se zbraní v ruce. Zdomácní v našem prostředí divoké přestřelky po vzoru USA?
Postoj vlády k senátnímu návrhu mnohé překvapil. Projednávání zákona provázely bouřlivé reakce, ale čekalo se, že vláda zaujme neutrální stanovisko. Co návrh zákona, který by měl být ukotven v Listině základních práv a svobod, vlastně o stavu v zemi vypovídá?
Česko jako Arizona?
Čtěte také
„Opatření, které má odclonit snahu Evropské unie měnit naše zákony, protože půjde o ústavní zákon, může vést k domnění, že se bezpečnost privatizuje. A že ji tedy lidé mají vzít do svých rukou. Opravdu bych nechtěl, aby se z Česka stala Arizona, ostrých mužů pěší zóna.“
Svět je prostě drsný
Ke schválení senátního návrhu by se musela v obou komorách Parlamentu najít ústavní třípětinová většina hlasů. Projde návrh?
Čtěte také
„Politika se často nedělá z principu, ale pro zalíbení voličské základny. Když velká část politiků zcela zásadně během projednávání zákona změní názor, tak je asi možné cokoli. Nemyslím si ale, že by se od prvního předložení novely tolik dramatického v České republice stalo.“
Další témata rozhovoru: nová podoba zákona o kybernetické ochraně; obava ze zneužití zpravodajských dat; kauza Safronov; práce z domova z hlediska zabezpečení dat; generál Radim Procházka, zakladatel moderní výzvědné služby.
Související
-
Josef Baxa: Právo na zbraň do ústavy nepatří. Odvolávat se na USA 18. století je nesmysl
Senátoři chtějí doplnit Listinu základních práv a svobod o právo bránit sebe a život jiného člověka zbraní. Je to dostatečný důvod ke změně ústavy?
-
Andor Šándor: Zbraň není propisovačka. I když budeme ozbrojení, podobným tragédiím nezabráníme
Tragédie v ostravské nemocnici otřásla celým Českem. Policie situaci zvládla, podobným útokům se účinně předcházet nedá, shrnuje bezpečnostní poradce Andor Šándor.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.