Analytička Klímová: Dopady balíčku? Reforma DPH zdraží lidem bydlení. O něco levnější budou potraviny
Vládní konsolidační balíček, který před týdnem schválila Poslanecká sněmovna, změní šest desítek zákonů. Co podstatného vláda upravila? Na koho změny dopadnou nejvíce? A budou přijatá opatření stačit k zastavení růstu státního dluhu? Ekonomická analytička Jana Klímová ještě představí státní rozpočet na rok 2024, vysvětlí, jaké dopady budou mít škrty dotací na obnovitelné zdroje na cenu elektřiny, a přiblíží stav a vývoj ekonomiky na Ukrajině.
Cílem ozdravného balíčku bylo zastavit zadlužování státu. „Víme, že schodky státního rozpočtu dosahují v posledních letech stovek miliard korun. Tím se zvyšují výdaje státu, který si musí půjčovat peníze a samozřejmě splácet dluhy. Úroky z dluhu v příštím roce dosáhnou 100 miliard korun, které by se daly využít jinak,“ vysvětluje v pořadu Jak to vidí... hlavní ekonomická analytička Českého rozhlasu Jana Klímová.
Názory na potřebnost ozdravného balíčku se ale různí, uváží-li se, že naše zadlužení se pohybuje kolem 44 % HDP, zatímco v Evropě je běžné 80 % i 100 %. „Podstatná je rychlost, s jakou dluh státu narůstá. Z tohoto pohledu jsme na prvních místech v Evropě. Důležité tedy je, s jakou rychlostí se blížíme k tomu, co jsme si stanovili jako strop zadlužení, a to je 55 % HDP. Jestliže jsme tedy nyní na nějakých 44 %, zbývá nám 10 procentních bodů do dluhové brzdy, kdy už by stát musel osekat veškeré výdaje kromě těch zákonných. A to prostě nikdo nechce.“
Dopad na střední třídu
Opatření konsolidačního balíčku pocítí podle Klímové nejvíce lidé s nižšími a středními příjmy. „Záleží samozřejmě na tom, jak si kdo vydělává a co nakupuje. Výdaje na jídlo, které hrají velkou roli u chudších domácností a u seniorů, by se teď úpravou sazeb DPH ze tří na dvě měly snížit. Potraviny doteď spadaly do 15% sazby, nově budou v sazbě 12%.“
Čtěte také
Kvůli reformě sazeb DPH ale na druhé straně podraží bydlení. „Řada sazeb se zvýší. Například ze současných 10 % se na 12 % DPH zvýší vodné a stočné. To samé postihne centrální vytápění. Zdraží se ale také třeba úklid společných prostor v domě. Ten se zvedá z 10 na 21 % DPH.“
Výrazný dopad bude mít podle Klímové i zvýšení daně z nemovitosti, kdy se základní sazba zvyšuje 1,8krát. „Dá se tedy čekat, že pronajímatelé bytů zvýší o tuto zvýšenou daň z nemovitosti nájmy. Lidi na venkově, kde sazby u domů nejsou tak vysoké, zase potrápí výrazně zvednuté DPH na palivové dřevo a dřevěné brikety.“
Nejde ale zdaleka pouze o DPH, zvedat se budou i některé daně. „Třeba zcela plošné opatření, které se dotkne každého zaměstnance, bude návrat nemocenského pojištění do hrubé mzdy. Každý z nás tedy od ledna zaplatí z hrubé mzdy 0,6 % na nemocenské pojištění, které odvede státu.“
Rozhodne Ústavní soud
Opozice nevylučuje, že se kvůli konsolidačnímu balíčku obrátí na Ústavní soud, stejně jako to udělala u valorizace důchodů. Důvodem by tentokrát bylo, že podle opozice koalice omezila její právo na projevy ve sněmovně, čímž údajně porušila jednací řád.
„Po 60 hodinách debat jenom o třetím čtení konsolidačního balíčku koalice prohlasovala, že se debata omezí a bude se v určitou hodinu, v určitý den pevně hlasovat. Právníci se sice shodují, že to je proti jednacímu řádu, na druhé straně to samé udělala i minulá vláda, respektive vláda sociální demokracie a hnutí ANO. Tehdejší opozice, dnešní koalice se obrátila na Ústavní soud, který konstatoval, že to sice bylo porušení jednacího řádu, ale nebyl to tak zásadní zásah do práv poslanců, aby se kvůli tomu musel zrušit celý odhlasovaný zákon. Takže je možné, že to i tentokrát dopadne stejně,“ uzavírá Jana Klímová.
Související
-
Politolog: Ohýbání řádu a projevy o ničem. Koalice i opozice si nemají ohledně balíčku co vyčítat!
Poslanci schválili vládní úsporný balíček, který má dostat pod kontrolu rostoucí výdaje státu a s tím i schodky ve výši stovek miliard korun. Dostála vláda svému slibu?
-
Vládní balíček a úprava penzí mohou oddálit náraz na dluhovou brzdu, věří Národní rozpočtová rada
Vládní konsolidační balíček a úprava penzijního systému sice mohou změnit trend, do budoucna ale bude podle Národní rozpočtové rady třeba v konsolidaci pokračovat.
-
Ekonom Kovanda: Vlak nám zatím ještě neujel. Sráží nás ale falešná představa, že jsme v bankrotu
Vláda dnes bude znovu projednávat úsporný balíček. Jakých změn se ještě můžeme dočkat? Proč je strašení bankrotem falešné? A jaký je nejlepší recept na ekonomický růst?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.