Amerikanista: Boj o Bílý dům? Donald Trump si už teď připravuje půdu pro to, kdyby to nedopadlo
Za necelý měsíc by měl být znám nový prezident nebo prezidentka Spojených států amerických. Jaká je předvolební atmosféra v zemi? Jaké čekat finále? A nakolik je pravděpodobný poslední duel rivalů? Amerikanista Jiří Pondělíček ještě přiblíží, jak moc do předvolebního klání zasahuje přírodní živel, a vysvětlí, jakou roli sehraje při hlasování politika izraelského premiéra Benjamina Netanjahua.
Američtí voliči by si bez pochyby další televizní debatu prezidentských kandidátů zasloužily, účast v pořadu CNN 23. října však přislíbila jen Kamala Harrisová. Její výzvy směrem k Donaldu Trumpovi zatím zůstávají bez odpovědi. I to tedy dává tušit, že finále bude velmi vyhrocené a plné emocí.
„Ať už ale vyhraje kdokoli, bylo by záhodno, aby se vrátila schopnost spolupracovat, protože to je to, na čem americký politický systém stojí. Často stál v čele prezident, který neměl podporu v Kongresu. Namátkou třeba Donald Reagan, který byl i přesto schopen prosadit značné reformy, protože se demokraté a republikáni dokázali dohodnout. To dnes ale bohužel nefunguje a najít společnou řeč je komplikované,“ hodnotí v pořadu Jak to vidí... amerikanista Jiří Pondělíček.
Bude se opakovat Kapitol?
Podle aktuálních předvolebních průzkumů by se příští americkou prezidentkou mohla stát demokratka Kamala Harrisová. Její náskok před druhým kandidátem je však v mnoha amerických státech téměř mizivý. Obavy z těsného souboje, který mohou provázet nepokoje, už vyjádřil i prezident Joe Biden.
Čtěte také
Otázkou podle Pondělíčka ale je spíše to, co se stane po volbách, zejména s ohledem na to, co se dělo v roce 2020, kdy princip a rituál pokojného předání moci úplně nefungoval.
„Donald Trump se tehdy snažil svoji prohru nejprve napadnout u soudu, na což měl legitimní právo. V momentě ale, kdy ho soudy odmítly a výsledky ztvrdily jednotlivé státy, byly jeho aktivity už přes čáru. A vypadá to, že si Donald Trump připravuje půdu pro podobné vystoupení i teď, byť samozřejmě není prezidentem, takže nemá pod palcem ministerstvo spravedlnosti a další úřady, které by mu v tom mohly pomoci. Ale minimálně už dopředu snaha delegitimizovat výsledek voleb, pokud pro něj nebude dobrý, tam je patrná už teď. Vlastně je úplně analogická k tomu, co dělal Trump v roce 2020.“
Potraty, imigranti a rostoucí náklady na život
Stěžejními tématy nadcházejících voleb jsou ekonomika, imigrace a potraty. „Ekonomika ale hraje prim, což je dáno tím, že i když inflace klesla, voliči velmi citelně vnímají zvýšení životních nákladů za poslední tři roky. Bidenově administrativě v tomto moc nepomáhají ani jiná pozitivní čísla z ekonomiky. Nepomohlo snížení úrokových sazeb, které ohlásil FED, nepomohla ani pozitivní zpráva o zaměstnanosti za měsíc září, kdy se v Americe vytvořilo čtvrt milionu pracovních míst navzdory předpokladu, který byl asi o 100 000 nižší.“
Čtěte také
Významným tématem zůstává i imigrace, byť podle Pondělíčka bezprostřední krize už pominula a čísla lidí, kteří do Ameriky přicházejí, z rekordů spadla. „Roli ale hraje kumulativní efekt, to, kolik lidí v posledních letech přišlo, a to, jak se systém pod jejich náporem hroutí. Samozřejmě to není vina jenom administrativy, exekutivy, peníze na to musí vyčlenit legislativa, ale voliči to prostě zkrátka logicky připisují prezidentovi, který je u moci. Proto spíše toto téma nahrává republikánům.“
Potraty jsou pak naopak téma, na kterém bodují demokraté. „A právě z tohoto pohledu si myslím, že bude hodně záležet na tom, komu se podaří prodat lépe ekonomickou agendu...,“ dodává Jiří Pondělíček.
Související
-
Pondělíček: Americké volby budou těsné, rozhodnout může i menšinové téma. Třeba Izrael nebo potraty
Americká viceprezidentka Kamala Harrisová formálně přijala nominaci do listopadových prezidentských voleb. Jaké jsou její priority?
-
Americký zpravodaj: Zásadní téma voleb v USA? Lidé se rozhodují podle peněženky a kuchyňského stolu
Pavel Novák, zpravodaj Českého rozhlasu v USA, okomentuje současnou situaci na poli americké politiky i společnosti. Co je pro USA nejzásadnějším tématem voleb?
-
Politoložka: „Ukradli mi volby, a ještě mě chtěli zabít.“ Trump vyostří svoji mobilizační kampaň
Exprezident Donald Trump přežil na předvolebním mítinku v Pensylvánii pokus o atentát. Jak událost změní listopadové prezidentské volby? A jak zastavit spirálu násilí?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.